SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Odrolnienie za łapówki? Prokuratura chce aresztu dla Marka M.

fot. Pixabay

Prokuratura wniesie o trzymiesięczny areszt wobec zatrzymanego w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne biznesmena Marka M., który za łapówki obiecywał odrolnienie 10 ha ziemi rolnej przy lotnisku w Modlinie na działki pod inwestycje – dowiedziała się PAP.

Mężczyzna miał powoływać się na wpływy w jednym z samorządów Mazowsza. Prokuratura podała, że M. to twórca oraz właściciel nieistniejącej już ogólnopolskiej sieci sklepów. Według mediów chodzi o sieć Marcpol.

Przygotowywanie wniosku

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś powiedział w czwartek, że wniosek do sądu w sprawie aresztu jest właśnie przygotowywany.

Zatrzymania biznesmena spod Warszawy dokonali agenci z lubelskiej delegatury CBA; przeszukali też podwarszawskie mieszkanie biznesmena – informował w środę Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Według ustaleń agentów CBA z Lublina za obietnicę korzyści majątkowej – kilkuset tysięcy złotych – biznesmen miał podjąć się pośrednictwa przy doprowadzeniu do zmian w planie zagospodarowania przestrzennego i przekształcenia ok. 10 hektarów działek rolnych na inwestycyjne. Teren leży tuż przy porcie lotniczym Modlin, a zatrzymany obiecywał, że plan będzie pozwalał na zabudowę m.in. hotelową.

Rzeczywiste wpływy

Kaczorek przypomniał, że do zaistnienia przestępstwa powoływania się na wpływy nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów.  – Wystarczy, że podejrzany na takie wpływy się powołuje lub utwierdza w ich istnieniu – powiedział Kaczorek.

Całe działanie mężczyzny było odpowiednio uprawdopodobnione i stwarzało wrażenie rzeczywistych możliwości takich wpływów zatrzymanego przez CBA. Delegatura w Lublinie dalej będzie sprawdzała, czy była to fikcja, czy wpływy były faktyczne.

Zatrzymany trafił do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, wraz ze zgromadzonymi przez CBA materiałami z operacji.

Saduś powiedział w czwartek, że Markowi M. postawiono zarzut popełnienia przestępstwa płatnej protekcji. Według śledczych miał on w 2018 r. powoływać się na wpływy w instytucji samorządowej i za obietnicę zapłaty kilkuset tys. zł podjąć się pośrednictwa w doprowadzeniu do przekształcenia działek rolnych na inne cele poprzez dokonanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

„Bez winy”

Za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat – przypomniał Saduś.

Prokurator podał, że M. podczas czwartkowego przesłuchania w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył obszerne wyjaśnienia „w znacznej części sprzeczne z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym”.

Czytaj też:

Wyrabianie fałszywych dowodów i łapówki. Urzędniczka z Płocka usłyszała 12 zarzutów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone