SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Odpowiedzialność za utrzymanie dzieci spada na matki, a te wstydzą się egzekwować alimenty”

fot. Pexels

Polscy komornicy prowadzą na ten moment około sześciu tysięcy postępowań w sprawie wyegzekwowania alimentów. Wielu przedstawicieli ustawowych małoletniego w ogóle nie zgłasza się do komorników. Obserwatorium Równości Płci opracowało raport diagnozujący problemy polskiego systemu alimentacyjnego i sposoby jego usprawnienia.

Agata Chełstowska z Instytutu Spraw Publicznych i Obserwatorium Równości Płci przyznała, że rozwód małżeństwa posiadającego dzieci zwykle wiąże się z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej żony, z którą dzieci pozostają. – Zwykle dzieci zostają z matką, odpowiedzialność za ich utrzymanie spada właśnie na nią – powiedziała autorka raportu „Alimenty na dzieci. Diagnoza polskiego systemu i przegląd praktyk zagranicznych”. Jak dodała, pisząc raport opierała się na danych ze spraw zgłoszonych do Instytutu. Więcej informacji o raporcie można znaleźć na stronie Obserwatorium Równości Płci.

Polscy komornicy prowadzą na ten moment około sześciu tysięcy postępowań w sprawie wyegzekwowania alimentów. – Milion dzieci, które oczekują na wypłacenie alimentów to bardzo delikatne szacunki – powiedział Robert Domski – członek zespołu ds. alimentów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw dziecka, komornik zajmujący się dłużnikami alimentacyjnymi. – Wielu przedstawicieli ustawowych małoletniego w ogóle nie zgłasza się do komorników  – dodał, wyjaśniając, że przyczyny są różne. – Matki często wstydzą się egzekwować alimenty – powiedział, podkreślając, że wstydzić powinny się te osoby, które alimentów nie płacą. Przepisy w naszym kraju sprzyjają dłużnikom alimentacyjnym. Jak wyjaśnił komornik, osoba, która jest winna kilkaset złotych różnym instytucjom lub firmom może być wpisana do kilku różnych rejestrów dłużników, natomiast osoba, która zalega z alimentami może do żadnego rejestru nie być wpisana wcale. – A dług może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych – dodał.

Działacze i komornicy proponują szereg rozwiązań, w części zainspirowanych systemami działającymi w innych krajach, na przykład połączenie instytucji ZUS z kancelariami komorniczymi, które umożliwi przepływ informacji.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone