SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Odpowiedzialność za Europę”. Obchody Święta Straży Granicznej

fot. Flickr

Na dziedzińcu Belwederu odbyły się centralne obchody Święta Straży Granicznej. Wzięli w nich udział między innymi minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska i komendant główny Straży Granicznej generał brygady Tomasz Praga.

Podczas uroczystości odbyła się promocja funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski. Minister Joachim Brudziński powiedział, że na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo obywateli Polski, ale całej Unii Europejskiej.

Doświadczenie przekazywane innym

Formacja licząca niemal 15 tysięcy funkcjonariuszy wspieranych przez 3,4 tys. cywili bierze na siebie ogromną odpowiedzialność –  mówił Brudziński . Podkreślał, że w ostatnich latach w związku z kryzysem migracyjnym z doświadczeń polskiej Straży Granicznej korzystali zagraniczni partnerzy: z Grecji, Macedonii, Bułgarii, Włoszech.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska odczytała list od Andrzeja Dudy. Prezydent dziękował za wzorową i ofiarną służbę. „Chcę w imieniu całego narodu polskiego podziękować za całoroczny trud, który stanowi gwarancję ładu i porządku w naszej Ojczyźnie, Straż Graniczna należy do formacji, których codzienna, rzetelna praca zapewnia poczucie bezpieczeństwa obywatelom polskim”, napisał prezydent.

Polską Straż Graniczną tworzy 14800 funkcjonariuszy, z czego co czwarty to kobieta, oraz blisko 3,5 tysiąca pracowników cywilnych. Chronią oni ponad 3,5 tysiąca kilometrów granicy i każdej doby odprawiają około 130 tysięcy osób.

70 przejść granicznych

Straż codziennie pracuje na siedemdziesięciu przejściach granicznych, w tym: 19 drogowych, 14 kolejowych, jednym rzecznym – z Białorusią, a także na 18 morskich. Funkcjonariusze dysponują między innymi okrętami patrolowymi, śmigłowcami, poduszkowcami i skuterami śnieżnymi.

Mają też 38 schengenbusów – samochodów do kontroli mobilnej, wyposażonych w specjalistyczne urządzenia. W Straży Granicznej służy ponad 200 psów różnych specjalności oraz konie. Polscy strażnicy współpracują ze służbami międzynarodowymi i biorą udział w misjach zagranicznych, między innymi pod auspicjami Frontexu w 2016 roku w Grecji, we Włoszech, na Węgrzech i Litwie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone