SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Odbiory wentylacji w tunelu POW. Do sprawdzenia prawie 700 scenariuszy

fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Trwają odbiory systemu wentylacji w obu nawach tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy – powiedziała rzecznik warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska. Do zweryfikowania jest 688 scenariuszy działania systemu.

Jak informowała wcześniej rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA, przed oddaniem do ruchu ponad 4,5-kilometrowego odcinka S2 pomiędzy węzłem Puławska a węzłem Warszawa Wilanów wraz z tunelem długości ponad 2,3 kilometra muszą się zakończyć pozytywnym wynikiem testy i procedury odbiorowe. – Obiekt musi przejść wszystkie niezbędne kontrole, by zapewnić pełne bezpieczeństwo kierowców – podkreśliła Tarnowska.

W środę poinformowała, że aktualnie trwają odbiory systemu wentylacji w obu nawach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. – Jest osiem scenariuszy. Każdy z nich ma 86 stref pożarowych. Oznacza to, że do zweryfikowania jest 688 scenariuszy działania systemu – wyliczyła.

Dalsze kroki

Z kolei rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski powiedział, że na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się odbiory techniczne. – Nowe próby rozpoczną się w poniedziałek 18 października i do 25 października mamy czas, aby te odbiory przeprowadzić – podkreślił strażak.

Po zakończeniu odbiorów kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. – To złożona procedura administracyjna. Pracownicy WINB muszą sprawdzić obszerną dokumentację powykonawczą, następnie przeprowadzić kontrolę w terenie i wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie – tłumaczyła Tarnowska.

Przed nami ostatni etap

– Ostatnim etapem procesu odbiorowego jest kontrola wojewody mazowieckiego. Po sprawdzeniu dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa oraz otrzymaniu opinii urzędnika bezpieczeństwa wyda zgodę na otwarcie tunelu. Ta decyzja da nam zielone światło na dopuszczenie do ruchu S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów wraz z tunelem – przekazała rzeczniczka warszawskiego GDDKiA, dodając, że według założeń stanie się to jesienią tego roku.

Od 22 grudnia 2020 roku kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z nowym mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

Czytaj też:

Poprawki nawierzchni i kontrole. Czy tunel POW uda się otworzyć jesienią?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone