SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sprawdź, do którego Powstańca jesteś podobny. Wystawa w MPW

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego/Facebook

W Muzeum Powstania Warszawskiego można oglądać interaktywną wystawę „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”. Dzięki specjalnemu urządzeniu, które skanuje twarz zwiedzającego, każdy może sprawdzić, do którego z Powstańców jest najbardziej podobny oraz poznać jego historię.

W bazie wystawy znajduje się około 700 twarzy Powstańców Warszawskich, razem z informacjami o ich oddziale oraz dzielnicy, w której walczyli. Większość twarzy znajdujących się na wystawie należy do nierozpoznanych do tej pory Powstańców.

Odkryć historię na własną rękę

Jak mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, jednym z celów instalacji jest próba zachęcenia zwiedzających do odkrywania historii na własną rękę. Jak dodaje, do tej pory nie wiemy, kto dokładnie znajduje się na ponad 70 proc. zdjęć pochodzących z Powstania Warszawskiego. Jeśli ktoś rozpozna Powstańca na zdjęciu, może to zgłosić pracownikom placówki, co przyczyni się do zachowania pamięci o tej osobie.

Wydaje się, że wiemy już wszystko, że Powstanie było niedawno, że walczyło w nich tyle osób, które później napisały pamiętniki i wspomnienia. Tymczasem okazuje się, że ponad 70 proc. zdjęć do dziś jest nierozpoznanych – powiedział Ołdakowski.

Przez cały rok

Kuratorka wystawy Anna Grzechnik podkreśliła, że dzięki takiej formie wystawa skłania zwiedzających do głębokiej refleksji nad historią. – Staramy się dotrzeć do takiego poziomu emocji, który pozwoli nam bardziej osobiście traktować tych ludzi, którzy wiele poświęcili byśmy mogli być tu i teraz – powiedziała Grzechnik. Instalacja powstała w związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Znajduje się w „Sali pod Liberatorem” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższy rok.

Czytaj też:

Rocznica Powstania Warszawskiego. Upamiętnili żołnierzy „Żywiciela”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone