SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Od grudnia pociągiem z Łodzi bezpośrednio na Okęcie

fot. mat. prasowe PKP

Nowy rozkład pociągów zapewni lepszą dostępność komunikacyjną mieszkańcom mniejszych miast i miejscowości – powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, podczas konferencji PKP Intercity i PKP PLK zapowiadającej nowy rozkład jazdy na sezon 2019/2020. Jak dodał, od grudnia ruszą również kursy między Łodzią a stołecznym Lotniskiem Chopina.

Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na niektórych trasach, wprowadzenie dodatkowych postojów na 28 stacjach, rozszerzenie oferty połączeń międzynarodowych oraz uruchomienie pociągów z Łodzi na Lotnisko Chopina, to założenie nowego rozkładu jazdy pociągów zaprezentowanego wspólnie przez PKP Intercity i PKP TLK.

Zmiany od grudnia

Wiceszef resortu wskazał, że tak skonstruowany nowy rozkład pociągów, zapewni lepszą dostępność komunikacyjną mieszkańcom mniejszych miast i miejscowości. Dodał, że „znaczące zwiększenie oferty połączeń dalekobieżnych, jakie proponuje PKP Intercity w kolejnych powiatach , to element walki z wykluczeniem komunikacyjnym”.

Spółki poinformowały, że wprowadzany od grudnia nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnia optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Wskazano, że pociągi ponownie pojadą z Lublina do Warszawy przez Dęblin oraz będzie bezpośrednie połączenie Lublin – Stalowa Wola. Dodano, że zwiększy się liczba bezpośrednich połączeń do Lublina z innych regionów Polski w tym m.in. z Wrocławia, Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Kielc.

Systematycznie rozszerzamy zasięg nowych usług, jednocześnie dbamy o to, żeby utrzymać wysoką częstotliwość kursowania pociągów między największymi miastami -powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. – Składy z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta i Łodzi będą kursowały średnio co godzina – zapowiedział.

Z Łodzi na Okęcie

Ruszy również pilotaż bezpośredniego połączenia kolejowego Łódź – Warszawa Lotnisko Chopina. Zaplanowano sześć par pociągów, które będą skorelowane z rozkładem lotów PLL LOT, oraz będą zatrzymywały się na stacji Warszawa Służewiec, obok której znajduje się biznesowe centrum Warszawy. Jak zapewniono, połączenia na tej linii będą realizowane nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART.

Według wiceprezesa PKP PLK Marka Olkiewicza, nowa oferta uwzględnia uzyskane już efekty Krajowego Programu Kolejowego i pozwala na kontynuowanie inwestycji. – PKP PLK przygotuje do końca roku na linii Warszawa – Gdańsk infrastrukturę do jazdy pociągów z prędkością do 200 km/h – dodał.

Przewoźnik poinformował ponadto, że stale rozszerza ofertę połączeń międzynarodowych. W czerwcu 2020 r. PKP Intercity uruchomi piątą parę połączeń na trasie Warszawa – Berlin. Rozwinie połączenia między Polską i Białorusią, oraz relację składu TLK Rozewie do Żylina na Słowacji, zapewniając codzienne skomunikowanie Trójmiasta, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia i Katowic ze Słowacją.

Dodano też, że południe Polski zostanie skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń relacji Przemyśl-Graz-Przemyśl oraz Przemyśl-Ostrawa-Przemyśl. Będzie także więcej pociągów sezonowych do Czech, które m.in. zapewnią skomunikowanie Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.

Czytaj też:

M. Klinowski: data powstania CPK po przygotowaniu masterplanu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone