SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trwa cykl promujący 18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski

18. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski fot. Pixabay

Koncert w Tokio zainauguruje w środę cykl wydarzeń promujących 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie jesienią 2020 roku. Poprzedzające recitale i konferencje prasowe odbędą się w sześciu krajach.

W koncertach i konferencjach w Tokio, Szanghaju, Pekinie, Seulu, Londynie, Paryżu i Rzymie udział wezmą wybitni pianiści – m.in. laureaci i uczestnicy poprzednich edycji, którzy zaistnieli na światowych scenach właśnie dzięki Konkursowi Chopinowskiemu – zapowiedział we wtorek PKN Orlen, wyłączny mecenas przedsięwzięcia.

Wymiar globalny

W komunikacie napisano, że Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina „to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie, o blisko 100-letniej tradycji” i podkreślono, że „konkurs ma wymiar globalny – uczestnicy pochodzą z 45 krajów, a transmisje z jego przebiegu śledzone są na całym świecie”.

Przypomniano, że PKN Orlen, „jako firma odpowiedzialna społecznie angażuje się w ważne dla historii i kultury polskiej projekty oraz wydarzenia o znaczeniu narodowym”, i „jest wyłącznym mecenasem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jednego z najważniejszych popularyzatorów dorobku wybitnego pianisty”.

„Chopin i Jego Europa”

Wśród zrealizowanych przedsięwzięć wymieniono Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Jego Europa”, koncerty upamiętniające rocznicę urodzin i śmierci kompozytora, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina na Instrumentach Historycznych, zakup rękopisów Chopina (wzbogaciły zbiory Muzeum Chopina w Warszawie) i rekonstrukcję historycznych fortepianów, na których grał kompozytor.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone