SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Obywatelskie nieposłuszeństwo. „To działanie osoby, która jest bezsilna i zdesperowana”

fot. RDC

– Obywatelskie nieposłuszeństwo to działanie, które w sposób jawny jest naruszeniem przepisów prawa przez osobę, która z powodów moralnych nie akceptuje jakiegoś działania władzy publicznej – wyjaśniał prof. Paweł Łuków. – Taka osoba jest gotowa poddać się karze – dodał gość „Niedzieli filozofów”.

Najczęściej nie stosuje przemocy i ma na celu zmianę przepisu prawnego, czy polityki władzy. Chodzi o celowe naruszenie prawa, aby zwrócić uwagę na jego słabość lub słabość władzy – wyjaśniał gość RDC.

Jak mówił, sama idea obywatelskiego nieposłuszeństwa jest znana od dawna. – Niektórzy mówią, że już Antygona dokonała aktu obywatelskiego nieposłuszeństwa. Idea jest stara, tylko nazwę uzyskała na początku XIX wieku – tłumaczył profesor i dodał, że takie akty mają miejsce tylko w państwach demokratycznych, o wysoko rozwiniętej kulturze prawnej.

Tragizm

To działanie osoby, która jest zdesperowana. Na przykład, jeśli ktoś uważa, że wartości konstytucyjne nie są zgodne z jego wartościami, to może podjąć prawne działania, żeby to zmienić. Jeśli jest bezsilny jako obywatel, to można mówić o tym, że będzie się uciekał do skrajnego środka – nieposłuszeństwa obywatelskiego. Może też kandydować do urzędu i tam postępować zgodnie z określonymi normami – mówił prof. Łuków.

Sytuacja osoby, która z powodów moralnych sprzeciwia się, czy odrzuca jakiś przepis prawny, to nie jest sytuacja komfortowa – zaznaczył gość Tomasza Stawiszyńskiego. – To sytuacja, w której ten ktoś jest przywiązany do zasady, że prawa trzeba przestrzegać. I zdaje sobie sprawę, że naruszając jeden przepis, w pewnym sensie kwestionuje przywiązanie do przepisów prawa w ogóle. To osoba bardzo zaangażowana w sprawę, o którą walczy i dlatego jest gotowa ponieść konsekwencje – wyjaśniał prof. Łuków. Jak dodał, to właśnie powoduje tragizm sytuacji takiej osoby – wie, że nie postępuje zgodnie z prawem, ale czuje, że nie ma innego wyjścia.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone