SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Obwodnica Kołbieli coraz bliżej. Jest umowa na projekt i budowę

fot. GDDKiA Warszawa

Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Kołbieli w ciągu DK50 została podpisana. Ponad 11-kilometrowy odcinek nowej trasy powstanie w parametrach drogi głównej ruchu przyspieszonego – poinformowała w piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcą inwestycji został PUT Intercor, a umowa o wartości ok. 342 mln zł ma zostać zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od daty jej zawarcia.

„Zadaniem wykonawcy jest opracowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji oraz wybudowanie drogi. Przy czym najpóźniej 10 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Po uzyskaniu decyzji, do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych, od 16 grudnia do 15 marca” – przekazała GDDKiA.

Koniec w połowie 2025 roku

Zakończenie wszystkich prac przewidziane zostało na II kwartał 2025 r.

„Podpisana dzisiaj umowa jest już 44. w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszły 44 zadania o łącznej długości ponad 537 km i wartości około 16,2 mld zł” – powiedział cytowany w komunikacie p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Z informacji GDDKiA wynika, że trasa o długości 11,3 km poprowadzona będzie po północnej stronie miejscowości, przez tereny powiatu otwockiego (w gminie Kołbiel) oraz powiatu mińskiego (w gminie Mińsk Mazowiecki). Nowa droga klasy GP – czyli drogi głównej ruchu przyspieszonego – będzie posiadała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu.

Najistotniejszy ruch tranzytowy

Dyrekcja podała także, że wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, chodniki, drogi do obsługi terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

„Najistotniejszym efektem budowy obwodnicy Kołbieli będzie wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 50”
– wskazano.

Czytaj też:

Koniec odbiorów tunelu POW. Strażacy wydali pozytywną opinię

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone