SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Obcokrajowcy dziękują za gościnność i śpiewają polski hymn

fot. Wiesław Z./Wikimedia commons

W Święto Niepodległości grupa obcokrajowców z kilkunastu krajów świata zaśpiewała na skwerze Żurowskiego na warszawskiej Pradze hymn Polski, aby podziękować za to, że mogą mieszkać i pracować w stolicy. Dołączyła do nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Na pomysł wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” wpadł nauczyciel matematyki z amerykańskiej szkoły na Kabatach Razvi Hussaini, który przyjechał do Polski z Indii. Od 15 lat mieszka w Polsce. W swojej szkole uczy dzieci z rozmaitych krajów i to właśnie m.in. uczniowie z jego szkoły zaśpiewali polski hymn. Były osoby z takich krajów jak Pakistan, Indie czy Tunezja. Hussaini powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, że może mieszkać w Polsce, a zaśpiewanie hymnu było wyrazem podziękowania za to, że Polacy i warszawiacy zaakceptowali cudzoziemców. Podkreślił, że Polska staje się coraz bardziej przyjaznym krajem dla cudzoziemców. Przyznał, że nauka „Mazurka Dąbrowskiego” nie była łatwym zadaniem, przygotowania trwały trzy tygodnie.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że takie przedsięwzięcia jak wspólne śpiewanie hymnu są bardzo ważne. – Była to dla mnie ogromna niespodzianka – ludzie różnych narodowości chcą śpiewać hymn Polski 11 listopada, bardzo otworzyliśmy się na tę inicjatywę. Człowiek przede wszystkim musi być otwarty na bliźniego, niezależnie od tego, jakiego jest koloru skóry i jaki językiem mówi – podkreśliła Gronkiewicz-Waltz. Wyraziła nadzieję, że obchody Święta Niepodległości przebiegną spokojnie, podkreśliła, że główny ciężar na utrzymanie bezpieczeństwa spoczywa na Policji, miasto pełni rolę „wspomagającą”.

Wybór miejsca śpiewu nie był przypadkowy, w pobliżu skweru Żurowskiego, na pl. Hallera od trzech lat działa Centrum Wielokulturowe, gdzie cudzoziemcy mogą m.in. uczyć się języka polskiego i realizować różne projekty. Wspólne śpiewania to nie jedyne wydarzenie na skwerze Żurowskiego. Można na nim obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcyjno-Filmową Bemowo, m.in. mundury i uzbrojenie polskich żołnierzy od tych z lat 20. XX w. do współczesnych czasów. Nie zabrakło pieczołowicie odrestaurowanych motocykli i pojazdów terenowych, m.in. kultowego Jeepa Willysa. Na skwerze przygotowano także namiot, w którym odbywają się warsztaty dla dzieci; mogą same wykonać kokardy i kotyliony.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone