SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej potrwają trzy dni

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej dot. programu obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej/fot. PAP Mateusz Marek

Bitwa Warszawska 1920 r. zagwarantowała wolność nie tylko Polsce, ale całej Europie – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował o konkursie na upamiętnienie batalii i poległych w niej żołnierzy. Przedstawił również szczegóły dotyczące programu obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Było to polskie zwycięstwo dla wolności Europy; bitwa, która gwarantowała wolność Polsce odrodzonej po 123 latach rozbiorów, ale także była gwarancją wolności dla całej Europy – powiedział minister przedstawiając w podwarszawskim Wołominie plan obchodów rocznicy bitwy. Przypomniał, że jest ona uważana za jedną z 18 decydujących bitew w dziejach ludzkości.

Program obchodów

To ważny rok, to ważna data, w związku z tym obchody tego święta będą trwały trzy dni – powiedział Błaszczak. 14 sierpnia odbędzie się capstrzyk na cmentarzu powązkowskim w Warszawie przy grobach żołnierzy poległych w 1920 r.; w Ossowie jak co roku odbędą się uroczystości przy krzyżu upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę. 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego, o 8:30 w Ossowie zostanie odprawiona okolicznościowa msza, w Warszawie w południe odbędzie się apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a o 14:00 defilada. O 16:00 przy Stadionie Narodowym rozpocznie się wojskowy piknik – jeden ze stu organizowanych tego dnia w całym kraju z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Podobna impreza zostanie też zorganizowana w Ossowie.

16 sierpnia odbędą się uroczystości w Radzyminie, w tym inscenizacja bitwy w Radzyminie. W tym roku – jak powiedział rzecznik prasowy powiatu wołomińskiego Karol Szyszko – oprócz kilkuset rekonstruktorów zaprezentuje się międzynarodowa grupa z latającymi replikami samolotów z epoki.

Konkurs na upamiętnienie batalii

Szef MON poinformował także o konkursie „Wdzięczni bohaterom 1920 roku” – Ta okazja, która zdarza się raz na sto lat, jest też powodem tego, że postanowiłem rozpisać konkurs dla organizacji pozarządowych – powiedział. Resort obrony, który czeka do 23 marca na zgłoszenia, sfinansuje działania na rzecz upamiętnienia zwycięstwa Polski w wojnie z sowiecka Rosją i upamiętnienie mogił żołnierzy poległych w 1920 roku. Minister przypomniał o powstającym w Ossowie muzeum Bitwy Warszawskiej, które będzie filią Muzeum Wojska Polskiego.

Starosta wołomiński Adam Lubiak podziękował szefowi MON za wczesne ogłoszenie harmonogramu obchodów, dzięki czemu – jak podkreślił – samorządowcy będą mogli rozdzielić obowiązki i zaplanować obchody tak, by nie było między nimi kolizji.

Dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, ustanowiono Święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

Czytaj też:

Defilada oraz pikniki w 100 miastach w rocznicę Bitwy Warszawskiej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone