SŁUCHAJ ONLINE
MENU

O. Semeniuk w RDC: rząd rozważa stałe oprocentowanie kredytów

Olga Semeniuk/fot. RDC

Stałe oprocentowanie kredytów – takie rozwiązanie rozważa rząd. Poinformowała o tym na antenie Radia dla Ciebie wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Aktualnie stopy procentowe wynoszą 5.25 proc, zapowiadane są jednak kolejne podwyżki.

Rząd przyjął projekt ustawy, która zawiera pakiet pomocowy dla kredytobiorców. Wśród rozwiązań znajdują się wakacje kredytowe, zamiana wskaźnika referencyjnego WIBOR i zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dodatkowymi środkami.

Trwają także rozmowy na temat stałego oprocentowania kredytów – potwierdziła wiceminister Olga Semeniuk. – Również, jako resort rozwoju technologii, rozmawiamy o być może w następstwie tych wszystkich wydarzeń gospodarczych, które dzisiaj mają miejsce, o stałym oprocentowaniu kredytów hipotecznych. To jest długa droga, długi dialog z bankami komercyjnymi, ale jesteśmy gotowi do tego doprowadzić – powiedziała.

Zdajemy sobie sprawę, w jakiej sytuacji są kredytobiorcy – dodała Semeniuk. – Stąd również wychodzimy z pakietem trzystopniowym do kredytobiorców, który składa się przede wszystkim z bardzo ważnej rzeczy, czyli zmiany wskaźnika WIBOR-u. Ten nowy wskaźnik i system będzie przedstawiony w tym roku, a wejdzie w życie, mam nadzieję, w styczniu 2023 roku. Po drugie, dopłaty do 2 tys. zł nawet dla kredytobiorców, którzy utracą na pewien czas pracę. Po trzecie odroczenie z 12 do 8 rat kredytów w ramach lat 2022 i 2023 – tłumaczyła.

Projekt ustawy dotyczący pomocy kredytobiorcom już jako formalny dokument zostanie teraz skierowany do Sejmu.

Posłuchaj całej rozmowy:

Polityka w Południe: Olga Semeniuk

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone