SŁUCHAJ ONLINE
MENU

O łuszczycy na placu Zamkowym. Darmowe badania i porady

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

Osoby z łuszczycą są nazywane mistrzami kamuflażu, bo potrafią skrzętnie ukrywać zmiany na skórze pod nadmiarem odzieży. Organizowany w piątek w stolicy „Dzień bez Kamuflażu” ma zachęcić pacjentów do tego, by nie kryli się z tym, że cierpią na tę niezakaźną chorobę.

Wydarzenie, którego organizatorem jest AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS odbywa się na placu Zamkowym w godzinach 11.00 – 17.00.

Pomysł akcji zrodził się z konieczności budowania świadomości społecznej na temat łuszczycy. Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym – wyjaśniła prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS Dagmara Samselska.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli skonsultować się z dermatologiem i kardiologiem, zapoznać się z możliwościami leczenia łuszczycy oraz z zasadami profilaktyki łuszczycowej. Będzie można też wykonać badania przesiewowe w kierunku chorób współistniejących z łuszczycą, w tym cukrzycy oraz dowiedzieć się jakie badania należy wykonywać chorując na łuszczycę.

Chętni będą mogli też m.in. skorzystać z porad dietetyka oraz psychologa. Trener personalny Kamil Jasiński poprowadzi trening otwarty w ramach akcji #ATOPSOactiv.

Obejmuje nie tylko skórę

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną zaliczaną do schorzeń autoimmunologicznych. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. W jej rozwoju istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Łuszczyca jest chorobą, która obejmuje nie tylko skórę.

Ogólny stan zapalny w organizmie, który jej towarzyszy, zwiększa ryzyko rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym sercowo-naczyniowych oraz zaburzeń metabolicznych, takich jak dyslipidemia, otyłość i cukrzyca typu 2. Na łuszczycę choruje w Polsce ponad 1,2 mln osób.

Akcja „Dzień bez Kamuflażu” objęta jest patronatem: Kliniki Dermatologii CMKP/CSK MSWiA w Warszawie oraz Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Czytaj też: W czwartek bezpłatne badania mammograficzne na Woli

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone