SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 11:00

Wiemy, jak będzie działał nowy system poboru opłat drogowych

fot. Pexels

Główny Inspektorat Transportu Drogowego oraz Instytut Łączności przedstawiły, jak będzie działał nowy system poboru opłat drogowych. Kierowcy płacący za przejazd będą musieli zainstalować w swoich telefonach specjalną aplikację, a w samochodzie konieczne będzie zainstalowanie modemu transmitującego dane.

Jak mówi szef Instytutu Łączności Jerzy Żurek, na podstawie aplikacji i modemu zostanie wyliczona opłata za przejazd. System będzie śledził jaką trasą jedzie samochód. Zarejestruje moment wjazdu i wyjazdu z płatnego odcinka i na tej postawie wyliczy opłatę. Jerzy Żurek zapewnia, że urządzenia są bardzo precyzyjne i nie ma groźby, że policzą one opłatę za przejazd bezpłatnymi odcinkami dróg.

Zmiany były konieczne 

W listopadzie zeszłego roku dotychczas działający system przejął Główny Inspektorat Transportu Drogowego. GITD podjął decyzję, że do 2021 roku zostaną wprowadzone nowe rozwiązania. Jak mówi szef GITD Alvin Gajadhur, taka decyzja była konieczna ze względu na wady obecnego systemu. Podkreślił on, że rozbudowa istniejącego systemu byłaby całkowicie nie opłacalna. Do listopada 2018 roku zarządzała nim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a operatorem była austriacka firma Kapsch.

Nowe rozwiązania są już po pierwszych testach. Mają być wdrożone w na początku 2021 roku. Opłaty za korzystanie z dróg krajowych i ekspresowych obowiązują samochody ciężarowe oraz autokary.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone