SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowy sprzęt komputerowy dla 236 szkół za 35 mln zł

fot. Pixabay

Ponad 3 tys. laptopów, 2,8 tys. tabletów i 3 tys. drukarek laserowych pojawi się wkrótce w 236 szkołach na Mazowszu w ramach projektu samorządu województwa. Jego wartość to 35 mln zł, z czego 28 mln zł stanowi wsparcie unijne. Sprzęt trafi m.in. do 20 szkół z regionu płockiego.

Mazowiecki Urząd Marszałkowski podał w piątek, że do grudnia do pracowni szkolnych w tym województwie trafi w sumie 1888 zestawów komputerowych, 3068 laptopów, 2832 tabletów i 3068 drukarek laserowych, a także 236 urządzeń wielofunkcyjnych. Celem jest wsparcie uczniów i nauczycieli, którzy w czasie pandemii realizują zdalne nauczanie.

– To nie jest łatwy czas dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci, które musiały całkowicie przearanżować swoje dotychczasowe życie i dopasować się do nowej szkolnej rzeczywistości – powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik, cytowany w komunikacie samorządu województwa. Podkreślił przy tym, że „nauczanie zdalne nie należy do najłatwiejszych, ale to jedyny obecnie sposób na to, żeby na bieżąco zdobywać i poszerzać wiedzę oraz mieć kontakt z rówieśnikami i kadrą pedagogiczną„.

Struzik dodał, że nadal nie wszyscy są przygotowani pod względem technicznym do formuły zdalnego nauczania. „Dlatego postanowiliśmy wesprzeć samorządy, a tym samym placówki edukacyjne w zakupie nowoczesnego sprzętu, który z pewnością ułatwi pracę zarówno uczniom, jak i nauczycielom” – zaznaczył marszałek Mazowsza.

Dodatkowe wsparcie dla niektórych uczniów

Według mazowieckiego urzędu marszałkowskiego dostawą sprzętu dla szkół zajmie się konsorcjum firm: Suntar, Meran Point i Maxto ITS, z którymi samorząd województwa podpisał umowę. Ponadto w ramach projektu zorganizowane zostaną szkolenia dla nauczycieli z prowadzenia nauki w formie zdalnej przy użyciu kupionego sprzętu i oprogramowania oraz zdalne instruktarze dotyczące ich użytkowania.

Dodatkowe wsparcie otrzymają także uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami, którzy nie posiadają warunków technicznych do uczestniczenia w zdalnych zajęciach lekcyjnych. Będzie ono polegało na wyposażeniu ich w urządzenia mobilne – laptopy, tablety – oraz zapewnieniu im dostępu do internetu – wyjaśnił mazowiecki urząd marszałkowski.

Według niego w projekcie bierze udział 236 szkół prowadzonych przez 215 samorządów tego województwa – miejskich, gminnych i powiatowych.

Projekt w ramach UE

Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z Unii Europejskiej, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa – podał urząd marszałkowski.

W subregionie płockim nowy sprzęt otrzymają m.in. szkoły w Płocku, w tym np. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego, a także w Gostyninie, Sierpcu i w kilkunastu innych mniejszych miejscowościach. Wśród 20 tych placówek są też szkoły ponadpodstawowe, w tym zespoły szkół. Do każdej placówki trafi 8 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, 13 laptopów, 12 tabletów, 13 drukarek laserowych oraz jednego urządzenia wielofunkcyjnego.

Czytaj też:

Płock. Pierwsza dalekobieżna linia zacznie kursować w styczniu

Zbyt mało chętnych do realizowania programu „Wspieraj seniora”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone