SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowy rok akademicki. Czy studenci chcą wracać do nauki stacjonarnej?

fot. Pixabay

Nowy rok akademicki stacjonarnie. Po półtora roku nauki z domów studenci wracają na uczelnie. Stacjonarnie będą studiować i ci z Politechniki Warszawskiej, i z Uniwersytetu Warszawskiego, i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pytamy o nastroje przed rozpoczęciem roku.

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM W POLSCE

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Wreszcie – mówią zgodnie studenci naszemu reporterowi.

Jednak w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wykłady nadal będą online, w gmachu jedynie seminaria, zajęcia praktyczne, sportowe i lektoraty.

Wszystkie stołeczne uczelnie są przygotowane do realizacji zajęć dydaktycznych w trybie zdalnym, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Reżim sanitarny w szkołach

1 września do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie. Zajęcia w szkołach – niezależnie od wielkości placówki oświatowej – odbywają się w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Zalecenia Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczą konieczności dezynfekcji, dystansu, wietrzenia pomieszczeń czy stosowania maseczek ochronnych.

Zgodnie z wytycznymi infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. „W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę. Należy też wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć” – wskazał m.in. miejski urząd w Warszawie. Resort edukacji zaleca też korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, czyli organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.

Zakażenia wśród uczniów

Tymczasem w kolejnych szkołach odnotowywane są przypadki zakażenia wśród uczniów. Według danych na miniony czwartek, w Warszawie 39 szkół od początku września przeszło na nauczanie zdalne. To pojedyncze klasy, czasem kilka w jednej placówce. We wtorek informowaliśmy o 31 szkołach.

Minionej doby w całej Polsce potwierdzono 421 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 82 na Mazowszu. W pełni zaszczepionych w całym kraju jest ponad 19,3 mln osób, zaś ponad 2,7 mln w samym woj. mazowieckim.

Czytaj też:

Adam Niedzielski: na razie bez nowych obostrzeń dot. koronawirusa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone