SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowy dworzec w Milanówku. Dziś rozpoczęła się przebudowa

fot. RDC

W Milanówku pod Warszawą powstanie nowy dworzec. Dziś rozpoczęła się przebudowa obiektu. Za nieco ponad rok mieszkańcy nie będą już korzystać z obdrapanego i starego budynku. Będą nowe kasy, poczekalnia, nieistniejące do dziś toalety, a także lokal usługowy. – Nasz dworzec w końcu wchodzi w XXI wiek – cieszy się burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski.

Bez takiej infrastruktury taki obiekt nie mógłby normalnie funkcjonować. To jest wymóg podstawowy, żeby wszystkie te komponenty się tu znalazły. Chcemy przeprowadzić konsultacje społeczne. Myślę, że to mieszkańcy powinni wybrać kierunek zaadaptowania tego miejsca – mówi Remiszewski.

Stary budynek z lat 50. jako zabytkowy zostanie odnowiony i wpisany w nowy obiekt. Co ważne dla podróżnych, w czasie budowy dostęp do dworca zostanie zachowany.

Mają się odbywać wszystkie potrzebne ścieżki piesze. Budynek będzie dobudowany. Ma być modernizacja, wymiana instalacji, zmodyfikowane mają być wszystkie przejścia i dodatkowo ma powstać winda – wylicza przedstawiciel wykonawcy Andrzej Szewczyk.

„Wszystko się zmieni”

Koszt inwestycji to prawie 4,7 mln zł. Przebudowa dworca w Milanówku to element krajowego programu odnowy blisko 200 stacji. – Wszystko się zmieni. Budynek zostanie rozbudowany. Powstanie przeszklona część, która będzie służyła jako poczekalnia, a w środku wymienimy wszystkie instalacje – mówi Ireneusz Maślany z zarządu PKP S.A.

Przygotowujemy się do kolejnych przebudów w tej okolicy – dodaje Maślany. – Na etapie projektowania są następujące lokalizacje: Brwinów, Błonie, Jaktorów, z kolei w Kornelinie trwa już budowa. Etap wykonawczy w pozostałych miejsc nastąpi pod koniec tego lub na początku przyszłego roku – mówi.

W ramach inwestycji dworzec w Milanówku zostanie przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się także ścieżki prowadzące, mapy dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Dzięki inwestycji zmieni się również otoczenie budynku. W sąsiedztwie dworca zostanie ułożona nowa nawierzchnia, uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia. Poza tym przewidywana jest instalacja nowych elementów małej architektury, takich jak stojaki rowerowe, ławki, kosze czy oświetlenie.

Na Mazowszu do 2023 roku mają być odnowione stacje w 38 miejscach.

Czytaj też:

Chcą nowego połączenia na Pradze. „Stłuczka i korek na pół miasta”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone