SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowoczesna informacja dla pasażerów PKP na 133 stacjach

fot. www.plk-sa.pl

Do połowy 2022 roku na 133 stacjach i przystankach pojawią się wyświetlacze oraz infokioski z informacją o rozkładzie jazdy pociągów – poinformowały w poniedziałek PKP PLK. Inwestycja kosztować będzie 181 mln zł.

W poniedziałek w siedzibie PKP PLK władze spółki podpisały w tej sprawie umowę z konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska, Aldesa Construcciones, Aeronacal de Construcciones e Instalaciones. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel podkreślił, że poniedziałkowa umowa jest tego typu największą, jaką podpisała spółka. – Na 133 stacjach powstanie nowoczesny system informacji pasażerskiej. Dzięki temu poprawiamy dostępność kolei dla użytkowników – powiedział.

Jednolity system dla całego kraju

Merchel dodał, że system informacji pasażerskiej funkcjonuje już m.in. na linii obwodowej w Warszawie, czy linii kolejowej ze stolicy do Grodziska Mazowieckiego.

Członek zarządu PKP PLK, dyrektor ds. realizacji inwestycji Arnold Bresch wyjaśnił, że przez lata każda stacja miała własny system informacji. – Teraz jest centralna aplikacja, która steruje informacjami głosowymi, tymi wyświetlanymi na peronach. To jednolity system dla całej Polski i pozwala rozszerzać go o kolejne stacje – wytłumaczył.

Bresch wyjaśnił, że system pojawi się na linii E 20 Rzepin – Poznań – Konin – Warszawa – Terespol (wschód-zachód) oraz na linii E30 na odcinku od Zgorzelca do Wrocławia. Dodał, że w zależności od wielkości stacji, różnić się będzie również system informowania pasażerów. Na tych małych będą to głośniki i wyświetlacze, bądź tablice informacyjne. Na większych system będzie bardziej rozbudowany m.in. o infokioski. Urządzenia pojawią się np. na stacjach Węgliniec, Bolesławiec, Legnica, Malczyce, w Świebodzin, Swarzędz, Konin, Kutno, Łowicz, Sochaczew, Błonie, Mińsk Mazowiecki, Siedlce Zachodnie, Biała Podlaska, Terespol.

Czytaj też: Resort zdrowia: przez cztery dni wystawiono 6 mln e-recept

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone