SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. „Do liberalizacji prawa trzeba dorosnąć”

fot. Pixabay

– Starą ustawę na pewno trzeba było zweryfikować, bo rozwiązania różniły się od tych stosowanych w innych krajach europejskich – tak zapowiadaną nowelizację ustawy o ochronie przyrody komentowała w audycji „Jest sprawa” prof. dr hab. Halina Barbara Szczepanowska z Zakładu Kształtowania Zieleni, Szkoleń i Gospodarki w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

Jak przypomniała Elżbieta Uzdańska, zapowiadane zmiany zakładają, że będzie można bez zezwolenia i opłaty wycinać drzewa w Polsce. – Starą ustawę na pewno trzeba było zweryfikować, bo rozwiązania różniły się od tych, stosowanych w innych krajach europejskich – komentowała prof. Szczepanowska. – W miarę edukacji społeczeństwa i decydentów, przenosi się ustalenia z centralnych na lokalne. Ale kiedy nie ma standardów, to te rzeczy muszą być regulowane centralnie – powiedziała.

„Trzeba dorosnąć”

Prof. Szczepanowska podkreśliła, że większość legislacji światowych ma „nieco inny stosunek do odpowiedzialności za drzewa na terenach prywatnych i publicznych„. – Na ogół na terenach prywatnych sugeruje się nasadzenia zastępcze. Jednym z zasadniczych działań jest perspektywiczny plan rozwoju, czyli ustalenie, które tereny muszą być bezwzględnie nienaruszone, a które można poddać urbanizacji – dodała. – Społeczeństwo musi dorosnąć do liberalizacji prawa. Jeśli w ustawie jest napisane, że można coś robić, to nie znaczy, że trzeba – przekonywała. Dodała również, że jeśli sprawa budzi taki sprzeciw w społeczeństwie, to powinna być lepiej wytłumaczona i konsultowana.

„Złożony problem”

Andrzej Szweda-Lewandowski, Podsekretarz Stanu, Główny Konserwator Przyrody w Ministerstwie Środowiska przekonywał, że problem usuwania drzew w mieście jest „bardzo złożony„, najważniejszy jest plan zagospodarowania przestrzennego, ponieważ stanowi podstawę dalszych decyzji. – Przepisy zmienią się niewiele, tylko teraz to rady gminy będą podejmować decyzje. Gmina będzie decydować – w oparciu o zapisy ustawy – jakie wprowadzi regulacje, co będzie chroniła, jakie zadrzewienia – czy wzdłuż dróg, czy przydomowe – wyliczał Szweda-Lewandowski.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone