SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowe sale wykładowe i pracownie. Stołeczne uczelnie w rozbudowie

fot. SGH

Warszawa przyjazna studentom i nauce. Uczelnie rozbudowują swoje kampusy. Nowe inwestycje to także nowoczesne technologie. Szkoła Główna Handlowe wybuduje przy ul. Batorego nowy, imponujący gmach z salami wykładowymi, laboratoriami i aulą na kilkaset osób. Najwięcej inwestycji, bo aż 16, prowadzi Uniwersytet Warszawski.

Szkoła Główna Handlowa podpisała w ubiegłym tygodniu umowę na nowy gmach, który stanie za klubem Stodoła. – Budynek kształtem będzie nawiązywał do piramidy na dachu budynku głównego – mówi kanclerz uczelni dr Marcin Dąbrowski. – Po za tym, że jest w kolorach, to także ma teren zieleni na elewacji i na dachu, przez co będzie dobrze korespondował z otuliną parku Pole Mokotowskie, jak również służył naszym studentom do wypoczynku i do pracy grupowych – tłumaczy.

Na podobne, nowoczesne rozwiązania stawia Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która buduje na swoim kampusie Centrum Nauk Żywieniowych.

Będą to dwa kilkupiętrowe budynki z łącznikami nad i pod ziemią – mówi rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk. – Zlokalizowane będą sale dydaktyczne, kilkanaście laboratoriów, będzie pięć tarasów z pięknymi ekspozycjami roślinnymi, pracownie, hale. Budynek będzie wyposażony w energooszczędne panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne – informuje.

Modernizacja Uniwersytetu Warszawskiego

UW prowadzi aż 16 inwestycji. To nowoczesne budynki, m.in. przy ulicy ul. Dobrej czy na kampusie Ochota.

To duży projekt rządowy modernizacji UW w latach 2016-27 – mówi prorektor Ewa Krogulec. – Inwestycje, które za chwile kończymy, to bardzo duża inwestycja na Dobrej 55. Jest to budowa budynku naukowo dydaktycznego nauk filologicznych i lingwistycznych. Inną naszą inwestycją jest przebudowa akademika na Służewcu – wymienia.

Największym wyzwaniem jest jednak modernizacja kampusu głównego – podkreśla prorektor. – To są budynki, które objęte są ochroną konserwatorską. Naszą potrzeba i ambicją jest ich odnowienie, ale w takiej formule na jaką zgodzi się konserwator zabytków. Jednym z pomysłów jest odnowienie mieszkania Fryderyka Chopina – zaznacza.

 

Większych planów budowlanych nie ma na razie Politechnika Warszawska. Tam jednak trwa gruntowny remont budynków kampusu głównego.

Czytaj też:

Budżet Obywatelski Mazowsza. Ile projektów dotyczy Warszawy?

Pracownicy w pracy zdalnej mniej kontrolowani i bardziej efektywni?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone