SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nowe kryteria przyznawania stypendium Prezesa Rady Ministrów

fot. gov.pl

Rząd planuje zmiany w kryteriach przyznawania stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Pod uwagę mają być brane nie tylko oceny, lecz także m.in. działalność społeczna uczniów. To jeden z elementów rządowego Programu Młodych Liderów.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska tłumaczyła, że zmiana kryteriów zostanie poddana konsultacjom społecznym. – Premier stwierdził, że faktycznie liderzy to są osoby, które nie tylko mogą poszczycić się dobrymi ocenami, lecz także mogą być aktywne społecznie. Mogą być liderami w swoich środowiskach i grupach zainteresowań, dlatego w najbliższych tygodniach ogłosimy konsultacje, które zostaną przeprowadzone przez zespół GovTech Polska – powiedziała Orłowska.

Wypracować nową formułę

Do konsultacji w formie warsztatów i telekonsultacji rząd zaprasza nie tylko samych uczniów, ale też fundacje oraz stowarzyszenia zajmujące się edukacją. Kolejnym krokiem będzie zmiana ustawy regulującej przyznawanie stypendium. – Ważne jest to, abyśmy wypracowali taką formułę kryteriów, żeby wyławiać perełki w różnych obszarach – naukowym, artystycznym, społecznym, czy pozostałych – wyjaśniła Justyna Orłowska. Inspiracją do zmiany modelu przyznawania stypendium ma być zachowanie części przedsiębiorstw na rynku pracy.

Co przewiduje program?

– Słyszeliśmy już o takich pomysłach wielkich korporacji, które nie wymagają, aby ktoś skończył studia. Faktycznie stawiają na ścieżkę rekrutacji, gdzie osoby pokazują, że mają kompetencje do zajmowania konkretnego stanowiska – wskazała Justyna Orłowska. Oprócz tego rządowy Program Młodych Liderów przewiduje zwolnienie z podatku PIT dochodów ze staży i praktyk dla osób do 26. roku życia. Trzecim elementem jest prowadzenie strony internetowej dla wszystkich programów stażowych w centralnych organach administracji publicznej. Jest ona dostępna TUTAJ.

Najważniejsze jest to, że kryteria do tych staży są kryteriami kreatywnymi. Tutaj osoby muszą się wykazać tym, że mają faktycznie zainteresowania potrzebne do rozwiązania wyzwań wagi państwowej – mówiła Orłowska. Według zapowiedzi, oferta staży będzie poszerzana, a raz złożone CV może być wykorzystane na poczet przyszłych rekrutacji.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Rafał Flis o zmianach dot. stypendium Prezesa Rady Ministrów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone