SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nowa siedziba MSN. „Przestrzeń trochę monumentalna, trochę przyjazna” [zobacz]

Nowy budynek wystawowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/fot. E. Lach/UM Warszawa

– Z zewnątrz pawilon może faktycznie nie jest bardzo imponujący, ale w środku jest pięknie i muzealnie. To przestrzeń trochę monumentalna, trochę przyjazna – tak o tymczasowej siedzibie warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą mówił w RDC Marcel Andino Velez, wicedyrektor MSN.

W sobotę 25 marca otwarta zostanie tymczasowa siedziba warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Powodów, żeby chodzić nad Wisłę w okresie od wiosny do jesieni, jest dużo. Mamy nadzieję że kultura będzie kolejnym – przyznał gość audycji. Jak mówił, inauguracja działalności muzeum w nowym miejscu rozpocznie się od pikniku nad Wisłą. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 12 (dowiedz się więcej).

Problemy ze stałą siedzibą

Marcel Andino Velez mówił w audycji, że zgodnie z planem, MSN pozostanie nad Wisłą do 2020 roku, po czym przeniesie się do nowego budynku na Placu Defilad. – Mamy malusieńkie opóźnienie spowodowane reprywatyzacją – przyznał wicedyrektor. – W zeszłym roku mieliśmy zaczynać budowę, mamy skończony projekt architektoniczny. Ale kawałek działki przylegającej do naszego terenu, przez który musi przebiegać droga dojazdowa i ulica, jest w rękach prywatnych właścicieli, którzy bardzo wywindowali kwotę, za jaką chcieliby odstąpić teren – wyjaśniał w RDC. Dodał, że trwa procedura wywłaszczenia. – Prawo na to pozwala, bo to teren pod drogę publiczną. Ale jak ktoś bardzo nie chce poddać się tej procedurze, to może. Więc ten proces trwa – tłumaczył. Podkreślił, że budowa powinna rozpocząć się w przyszłym roku. – To będzie budynek nasz i teatru TR Warszawa. Mamy nadzieję, że w 2021 zaprosimy odwiedzających do nowej siedziby – zaznaczył gość audycji.

Pawilon nad Wisłą

Marcel Andino Velez wyjaśnił, że pawilon nad Wisłą jest tymczasową siedzibą muzeum. – To pawilon, który dostaliśmy z Berlina. Jest to modułowa, drewniana konstrukcja, która służyła w Berlinie jako tymczasowa galeria sztuki, stała w bardzo prestiżowym miejscu, przy głównej alei miasta – opowiadał wicedyrektor. Jak dodał, po rozebraniu pawilon był składowany w Berlinie. Muzeum wystąpiło do austriackiej fundacji, która jest właścicielem obiektu i bezpłatnie przekazała go w użytkowanie MSN.

Największa sala w Polsce

Na razie pawilon jest pomalowany na biało. Docelowo ma być pokryty graffiti Sławka Pawszaka, młodego warszawskiego malarza. Po Wielkanocy to powinno być pomalowane w surrealistyczne esy floresy – tłumaczył gość Beaty Jewiarz. – Z zewnątrz pawilon może faktycznie nie jest imponujący, ale w środku jest bardzo pięknie i muzealnie. To przestrzeń trochę monumentalna, trochę przyjazna – opowiadał. Podkreślił, że w pawilonie MSN jest sala wystawowa, która jest największa w Polsce.

Czytaj też:

„Syrena herbem twym zwodnicza” w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Syreny z „patelni”. Kultowe dzieło Pabla Picassa zapowiadające wystawę w MSN [zobacz]

Wernisaż wystawy „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych” w MSN

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone