SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Norwid. Ostry dyżur poetycki” na 200-lecie urodzin poety [ZOBACZ]

"Ostry wieczór poetycki" w Teatrze Narodowym w Warszawie w 200-lecie urodzin Cypriana Kamila Norwida/fot. PAP/Radek Pietruszka

Do Warszawy wraca „Ostry dyżur poetycki”. Pierwsze spotkanie w tym sezonie odbyło się 19 września w niedzielę w sali Bogusławskiego Teatru Narodowego. Aktorki i aktorzy z zespołu teatru przypomnieli utwory Cypriana Kamila Norwida.

„Cykliczne spotkania z poezją są organizowane w Teatrze Narodowym od 2000 r. Ich pomysłodawczynią i autorką scenariuszy jest Krystyna Gucewicz, poetka, dziennikarka, krytyczka sztuki. Podczas spotkań wybitni aktorzy interpretują utwory poetyckie. Niejednokrotnie jest to okazja do dialogu pomiędzy aktorami kilku pokoleń” – przypomniano na stronie Teatru Narodowego.

Specjalne wydanie

Zaznaczono, że „tak będzie i tym razem: pokolenia aktorów Teatru Narodowego spotkają się w specjalnym wydaniu «Ostrego dyżuru poetyckiego», przygotowanym na dwusetlecie urodzin Cypriana Kamila Norwida”.

„Przypomną jego utwory – od tych najbardziej rozpoznawalnych, takich jak wiersze: «Moja ojczyzna», «W Weronie», «Moja piosnka II», do mniej znanych, wśród których znajdą się wyjątki z poematu «Quidam» i wygłoszonego w Paryżu w 1869 roku odczytu «Rzecz o wolności słowa», a nawet fragment granego nie tak dawno na scenie Teatru dramatu «Aktor»” – napisano.

Podkreślono, że „reżyser tego przedstawienia, Michał Zadara za inscenizację «Aktora» został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii «Teatr»”.

Na pomoc artystom

Gośćmi specjalnymi „Ostrego dyżuru poetyckiego” byli Maria Pomianowska i Wojciech Malajkat.

Wystąpili: Wiktoria Gorodeckaja, Danuta Stenka, Beata Ścibakówna, Karol Dziuba, Oskar Hamerski, Arkadiusz Janiczek, Jerzy Radziwiłowicz, Mateusz Rusin i Przemysław Stippa. O nastroje muzyczne zadbał Janusz Tylman. Aranżacja całości – Krystyna Gucewicz.

Dochód z wydarzenia przeznaczony jest na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Czytaj też:

#100SekundwMuzeum. Konkurs Ministerstwa Kultury [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone