SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Norwegia. Zabił strzałami z łuku co najmniej cztery osoby, działał sam

Zdjęcie ilustracyjne/fot. Carsten R D, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Co najmniej cztery osoby zabił w środę mężczyzna, który strzelał z łuku w norweskim mieście Kongsberg – podał nadawca publiczny NRK. Jest też wielu rannych. Sprawca został zatrzymany. Jest „kilka miejsc zbrodni” – powiedział szef lokalnej policji Oeyvind Aas.

Nie wiadomo, czy atak miał podłoże terrorystyczne, policja przesłuchuje napastnika, który działał sam, i stara się ustalić, jakie były motywy jego postępowania. Nie ujawniono tożsamości mężczyzny.

Jak przekazała lokalna policja, sprawca przemieszczał się po „dużym obszarze” Kongsberga i strzelał do ludzi w różnych miejscach. Do ataku doszło według mediów m.in. w sklepie spożywczym Coop. Według stacji TV2 napastnik był też uzbrojony w nóż i „inne (rodzaje) broni”.

Aas podczas konferencji prasowej odmówił podania informacji o liczbie ofiar i rannych. Podkreślił, że policja nie prowadzi „aktywnych poszukiwań” wspólników sprawcy ataku.

Szeroka akcja policyjna

Lokalne media podają, że w mieście prowadzona jest szeroka akcja policyjna, w której udział biorą dwa śmigłowce i ponad 10 karetek pogotowia. Mieszkańcom miasta nakazano pozostanie w domach, kilka dzielnic zostało zamkniętych – pisze AFP.

O sytuacji informowana jest na bieżąco minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Norwegii Monica Maeland. Informacje o ataku przekazano też służbom specjalnym.

Władze natychmiast po ataku nakazały funkcjonariuszom w całym kraju mieć przy sobie broń, której policjanci norwescy nie noszą stale przy sobie, ale mają dostęp do broni długiej i krótkiej, gdy jest to konieczne – relacjonuje Reuters. „To dodatkowy środek ostrożności. Policja nie ma na razie informacji o zmianach w poziomie zagrożenia krajowego” – głosi komunikat policyjnego dowództwa.

Kongsberg liczy około 28 tys. mieszkańców i leży na południowym wschodzie Norwegii, ok. 80 km od Oslo.

Czytaj też:

Zabił ojca w pralni, był niepoczytalny. Jest wniosek o umorzenie śledztwa

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone