SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawa. Obowiązuje zakaz palenia w kominkach. Przekroczone normy

Zdjęcie ilustracyjne/fot. strazmiejska.radom.pl

W Warszawie oraz w powiatach otwockim, legionowskim i warszawskim zachodnim obowiązuje zakaz palenia w kominkach – przekazał dziś po południu urząd marszałkowski. Ma to związek z informacją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o przekroczeniu norm stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu.

„Zgodnie z informacją głównego inspektora ochrony środowiska (GIOŚ) 18 stycznia przekroczono normy szkodliwych pyłów w powietrzu m.in.: w Warszawie oraz w powiatach otwockim, legionowskim i warszawskim zachodnim” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Samorządu Województwa Marszałkowskiego.

Nowe przepisy

Sejmik Województwa Mazowieckiego w połowie ubiegłego roku przegłosował nowy program ochrony powietrza, który m.in. zakazuje używania kominków w dni, podczas których w mazowieckich miejscowościach jest smog. Przepisy zakładają m.in., że nie można używać kominków w dni, gdy zanieczyszczenie pyłem przekroczy wartość dopuszczalną 50 ug/m3. Nie dotyczy to jednak budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła oraz palenia w kominku w dniach o czystym powietrzu.

Przed południem warszawski ratusz poinformował o wprowadzeniu „pomarańczowego alertu” dotyczącego smogu na terenie miasta. Urzędnicy zalecają unikanie przebywania na zewnątrz, szczególnie kobietom w ciąży, i wietrzenia pomieszczeń. Apelują też o informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów i ograniczenie korzystania z transportu.

Aktualna jakość powietrza w Warszawie jest przedstawiona TUTAJ oraz TUTAJ. Raporty dotyczące stanu powierza na Mazowszu są publikowane TUTAJ.

Mróz nie sprzyja

Pogorszeniu jakości powietrza sprzyjają niskie temperatury. W nocy z niedzieli na poniedziałek IMGW wydał alert pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Ostrzeżenie objęło całe Mazowsze i obowiązuje do jutra, do godziny 9:00.

Słaby wiatr i większe zużycie paliw stałych w piecach i kominkach sprawia, że jakość powietrza ulega znacznemu pogorszeniu. Najgorsza sytuacja jest w Warszawie i okalających ją gminach. Znaczne przekroczenia norm jakości powietrza zanotowano także w innych miejscowościach Mazowsza – w Siedlcach, Żyrardowie czy Płocku. Problem ten jednak obserwujemy na terenie całego kraju – podkreśla cytowany na stronie urzędu marszałkowskiego dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Marcin Podgórski.

Jak przypominają urzędnicy, zgodnie z Programem Ochrony Powietrza przyjętym we wrześniu, obowiązek inwentaryzacji pieców, do końca 2021 roku, mają wszystkie samorządy gminne z województwa mazowieckiego.

Kara za złamanie zakazu używania kominków wynosi od 500 do 5 000 złotych.

Czytaj też:

Smog w Warszawie. Zła jakość powietrza po mroźnej nocy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone