SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nocowanie w lasach będzie łatwiejsze. Także na Mazowszu

fot. Pixabay

Dobra informacja dla miłośników survivalu i bushcraftu. Od początku maja będzie można bez problemu nocować w polskich lasach. Taką decyzję podjęły Lasy Państwowe po udanym pilotażu z zeszłego roku.

Lasy Państwowe podjęły decyzję, która pozwoli na biwakowanie bez potrzebnej zgody. – Nie trzeba będzie powiadamiać wcześniej leśniczych – mówi rzecznik lasów, Anna Malinowska. – W jednym miejscu od teraz może nocować maksymalnie 9 osób przez nie dłużej niż 2 noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Z kolei nocleg powyżej 9 osób należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem – tłumaczy.

Nie zmienią się jednak zasady co do tego w jaki sposób możemy biwakować.

– Cały czas zakazane jest zabieranie drewna z lasu i rozpalanie żywego ognia. Dopuszczalne będą kuchenki gazowe –  dodaje Malinowska. – Biwakujący za każdym razem będą musieli przywrócić miejsce do stanu wyjściowego czyli posprzątać po sobie, zgodnie z zasadą nie pozostawiania po sobie śladów – wyjaśnia.

Program obejmie wszystkie 429 nadleśnictw na terenie Polski. Nadleśnictwa do końca kwietnia będą miały czas na wyznaczenie lokalizacji w których taki biwak będzie możliwy.

Gdzie na Mazowszu?

Na nocną wyprawę wybierzemy się m.in. do Puszczy Kozienickiej w regionie radomskim. Tamtejsze nadleśnictwo planuje zorganizować dla miłośników przyrody 1500ha na których będzie można rozbić obóz.

Gdzie dokładnie by się znajdowały takie tereny? – Trwają ustalenia – tłumaczy rzeczniczka Radomskiej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Edyta Nowicka. – Będą na pewno w pobliżu miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, także rezerwatów przyrody, żeby można było podczas wędrówki takie różne rezerwaty odwiedzić. Nie może to być gdzieś blisko jakiejś drogi publicznej, gdzie jest hałas, nie mogą to być tereny gdzie intensywnie jest realizowana gospodarka leśna – dodaje.

Nocować w polskich lasach będzie można od 1 maja.

Czytaj też: Coraz więcej przypadków kłusownictwa na Mazowszu 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone