SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Noc spadających gwiazd. Pytamy, jak prawidłowo wypowiedzieć życzenie

fot. Pixabay

Przed nami wyjątkowa noc. Dziś na nocnym niebie będzie można obserwować Perseidy, czyli rój meteorów, potocznie zwany spadającymi gwiazdami. – To idealny czas na wypowiadanie życzeń – mówi astrolożka i tarocistka Katarzyna Południak. Zapytaliśmy, jak zrobić to w odpowiedni sposób.

Ważne, żebyśmy je wypowiedzieli w czasie teraźniejszym dokonanym. Nie to, że „chcę mieć tę pracę”, tylko „mam świetną, dobrze płatną pracę”. Co jest też bardzo ważne, aby nikomu nie mówić swojego życzenia – tłumaczy Katarzyna Południak.

Spadające gwiazdy to nic innego jak pył zostawiony przez kometę, który wchodząc w atmosferę ziemską ulega spaleniu, dlatego fizyk Sławomir Miernicki dodaje, że taka obserwacja może być czasem naukowej refleksji.

Z jednej strony warto wypowiedzieć życzenie, a z drugiej strony trochę odetchnąć z ulgą, powiedzieć „uff, dobrze, że mamy atmosferę na Ziemi, bo te obiekty się spalają, ale gdybyśmy nie mieli atmosfery, to te różne kamyczki i drobiny, i ten pył kosmiczny docierałby do powierzchni Ziemi, powodując różne zniszczenia” – mówi Miernicki.

Jak informuje IMGW, dzisiejsza noc jest najlepsza do oglądania Perseidów. Tegoroczne maksimum aktywności roju Perseidów zbiega się z praktycznie bezksiężycową nocą. Obserwacje najlepiej rozpocząć około godziny 22:00. Miejsce, z którego będą się wyłaniały meteory, będzie widoczne na północnym-wschodzie nieba na wysokości około 20 stopni nad horyzontem.

Główny spektakl będzie miał miejsce między 2:00 a 4:30, w tych godzinach można będzie zaobserwować najwięcej meteorów i będą najjaśniejsze.

Czytaj też:

Czy warto się ubezpieczyć od skutków pogody?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone