SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Po rocznej przerwie, dziś wraca Noc Muzeów. Co oferują placówki na Mazowszu? [SPRAWDŹ]

Noc Muzeów/fot. PAP/Paweł Supernak

Noc Muzeów powraca dziś po rocznej przerwie. Odbędzie się w formie hybrydowej, część instalacji artystycznych będzie na zewnątrz budynków i online. Sprawdziliśmy ofertę placówek na Mazowszu.

W tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Warszawie swój udział potwierdziło 180 placówek, w tym 17 nowych. Z powodu epidemii zaplanowane zostały także dodatkowe działania w nowej formule: wydarzenia i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Nie zabraknie tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów.

Muzeum Etnograficzne zaprasza zwiedzających do swojej siedziby na filmowy wieczór.

W tym roku hasłem Nocy Muzeów w Warszawie jest „Spacer ze sztuką”, dlatego postanowiliśmy postawić na filmy etnograficzne. Nasza Noc Muzeów będzie się odbywała pod hasłem „Spacer z filmem etnograficznym”, któremu towarzyszy inne hasło: „Najbardziej filmowe muzeum w Polsce” – mówi Małgorzata Jaszczołt, kustosz Muzeum Etnograficznego.

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną filmy zrealizowane w Państwowym Muzeum Etnograficznym w ciągu kilkudziesięciu lat. Jako pierwszy będzie można obejrzeć przedwojenny film reklamowy z roku 1939.

W sobotę po projekcji filmów z projektu 7 spotkań, 7 historii” odbędzie się  debata z udziałem mnie jako autorki tego projektu, reżysera Grzegorza Szczepanika i dwóch pracowników. Porozmawiamy od takiej filmowej kuchni o tym, jak my robimy filmy etnograficzne, jak to przebiega i czym jest dla nas film etnograficzny – dodaje kustosz.

Zakamarki nowo powstającego muzeum

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej też będzie wiele atrakcji. Placówka zaprasza na wystawę poświęconą Henrykowi Strengowi, czyli Markowi Włodarskiemu. Jak wyjaśnia rzeczniczka muzeum Marta Bartkowska: – Jest to malarz aktywny w międzywojennym Lwowie i powojennej Warszawie reprezentujący wspaniały, oryginalny modernizm.

To nie wszystko, Muzeum Sztuki Nowoczesnej bowiem organizuje również wydarzenie online: – Zapraszamy na wirtualny spacer po budowie nowej siedziby. O godzinie 21:00 na naszym Facebooku i innych social mediach zaprosimy Państwa na spacer po dwóch podziemnych kondygnacjach, które już zostały wybudowane –  dodaje Bartkowska.

Będzie to pierwsza okazja, aby zobaczyć, jak wyglądają zakamarki nowo powstającego Muzeum Sztuki Nowoczesnej z siedzibą przy placu Defilad.

Powrót po rocznej przerwie

„Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych. Zarazem jednak tak, żeby zasady bezpieczeństwa nie wpłynęły na atrakcyjność naszej propozycji. Dodam, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział aż 180 placówek, 17 po raz pierwszy” – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W Nocy Muzeów będzie można uczestniczyć w trzech formach. Na ile pozwolą obowiązujące w dniu imprezy obostrzenia sanitarne, będzie można zwiedzać muzea w sposób tradycyjny. Obecnie rząd dopuszcza działanie placówek muzealnych w reżimie sanitarnym. „Mając jednak na uwadze nadzwyczajną sytuację, w tym roku proponujemy także zupełnie nową formę: spacer z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib” – przekazał Trzaskowski w tekście opublikowanym na stronie Nocy Muzeów.

Jak podkreślił Trzaskowski, mieszkańcy będą mogli skorzystać z tej formy kontaktu ze sztuką i kulturą bezpiecznie, podczas spaceru. „Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta” – czytamy. Trzecią formułą są wydarzenia online. Jest ich prawie 100 i zostały zaplanowane na 15 maja. Poza tym miejski ratusz zaplanował już tradycyjną paradę zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza.

Więcej informacji na temat atrakcji przygotowanych w związku z Nocą Muzeów można znaleźć na stronie urzędu miasta. Znajduje się tam m.in. mapa ze wszystkimi instytucjami biorącymi udział w wydarzeniu.

Do muzeum komunikacją miejską

Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania – autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu G. Narutowicza. „Jak zawsze podczas Nocy Muzeów najwygodniej będzie poruszać się pojazdami WTP” – zachęca Warszawski Transport Publiczny.

Jak poinformował WTP, podczas tej nocy, składy linii 2, 4, 9, 17, 24 i 26 będą woziły pasażerów do ok. godz. 2.30. Od godz. 19.00 do 1.00 na przystanki podjadą co ok. 10 minut, a po godz. 1.00 – co ok. 15 minut. Do godziny 23.00, będą kursowały wagony linii turystycznej 36.

Od godz. 23.00 tramwaje linii 4, 9 i 17 pojadą krótszymi trasami: 4: Wyścigi – Annopol, 9: P+R Al. Krakowska – Wiatraczna, 17: Metro Marymont – Służewiec, a w części kursów Metro Marymont – Woronicza. Zmienią się rozkłady jazdy tramwajów linii: 1 i 10.

Autobusy później wrócą również do zajezdni. Wozy obsługujące linie 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 będą kursowały do ok. godz. 2.30. Pasażerów zabiorą z taką samą częstotliwością jak tramwaje: w godz. 19.00 – 1.00 co ok. 10 minut, a po godz. 1.00 co ok. 15 minut. Na trasy linii nocnych N13, N24, N25 i N32 wyjedzie więcej autobusów a na wielu liniach nocnych będą wyjątkowo jeździły autobusy przegubowe.

Pasażerowie pojadą autobusami specjalnej, bezpłatnej, linii muzealnej M. W godzinach 18.30 – 2.00 będą woziły pasażerów na trasie: Pl. Wilsona – Z. Krasińskiego – Wybrzeże Gdyńskie – Wybrzeże Gdańskie – R. Sanguszki – Konwiktorska (powrót: Konwiktorska – Zakroczymska – Wenedów – Wybrzeże Gdyńskie) – Bonifraterska – Miodowa – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Łazienki Królewskie (powrót: Belwederska – J. Gagarina – Czerniakowska – Szwoleżerów – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna – Al. Ujazdowskie).

W najbliższy weekend, ponownie na tory wyjadą nocne pociągi metra. Pasażerów będą woziły z piątków na soboty oraz z sobót na niedziele, od północy do ok. godz. 3.00 rano. Ponadto w Noc Muzeów, w godzinach 23.30 – 1.00 pociągi obu linii metra zatrzymają się przy peronach częściej – co 10 minut.

Zmieni się również funkcjonowanie parkingów P+R. W noc z 15 na 16 maja parkingi będą czynne całą noc, nie będzie standardowej przerwy w godzinach 2.30 – 4.30 (z wyłączeniem P+R Warszawa Stadion), tak więc zwiedzający nie będą musieli spieszyć się po swoje pojazdy.

W pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego od 15 maja będzie mogło podróżować tyle osób, ile wynosi 50 proc. wszystkich miejsc – siedzących i stojących – w pojeździe. Połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna. Nadal trzeba będzie zakrywać maseczką usta i nos. Dla wspólnego bezpieczeństwa zachowujmy odpowiedni dystans od innych podróżnych.

Noc Muzeów w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku i jego oddziały, jak np. Muzeum Żydów Mazowieckich, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, zorganizuje Noc Muzeów w formie internetowych prezentacji. Przygotowano pięć filmów, których bohaterami będą taniec, fotografia, zioła, japoński miecz i czerwony automobil.

Filmy dostępne będą w sobotni wieczór na Facebooku na profilach płockiego Muzeum Mazowieckiego i Muzeum Żydów Mazowieckich oraz Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim.

Jak zapowiada Milena Kolibczyńska z płockiego Muzeum Mazowieckiego, tłem jednego z filmów będzie stała ekspozycja placówki poświęcona secesji, a konkretnie – salon dawnej kamienicy mieszczańskiej. „Edukatorka i przewodniczka, Agnieszka Kaniewska-Płocieniak opowie o tańcu doby belle epoque, o walcu, kankanie i o początkach tanga. O tym, co oznaczał taniec i jakie funkcje pełnił w czasach, gdy rodziła się nowoczesność” – wyjaśniła Kolibczyńska. Jak dodała, opowieść będzie ilustrowana tańcem w wykonaniu dwóch par młodych tancerzy z płockiego Studia Tańca Falkon, którzy zaprezentują tango i walca wiedeńskiego.

W ramach internetowej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć także fragment przygotowywanej jeszcze nowej, stałej ekspozycji Muzeum Mazowieckiego w Płocku, prezentującej sztukę dwudziestolecia międzywojennego i art deco – wystawa ta jest na razie niedostępna dla publiczności. – W filmie zaprezentujemy jedną z najpiękniejszych ozdób ekspozycji – lśniące i czerwone auto z roku 1926 marki Jowett. Auto jest wyrazem zamiłowania epoki międzywojnia do blichtru i prędkości. Opowie o nim przystrojony w elegancki frak Michał Sobociński, edukator i przewodnik – zachęca do obejrzenia produkcji Kolibczyńska.

Muzeum Mazowieckie w Płocku obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia. Placówka, która obecnie nosi tę nazwę, powstała w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Cała jej kolekcja, w tym m.in. ze zbiorami secesji, działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. Nowa stała ekspozycja placówki, poświęcona art deco, która powstaje w odrestaurowanej na ten cel kamienicy, ma zostać otwarta jeszcze w tym roku.

Ze względów bezpieczeństwa nie zdecydowaliśmy się organizować tradycyjnej Nocy Muzeów. Nic jednak straconego – szaloną noc atrakcji przygotujemy jesienią, gdy wspólnie świętować będziemy jubileusz 200-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku – zapowiada placówka.

Torus zaprasza

Siedem naukowych zagadek czeka uczestników Nocy Muzeów w ciechanowskim Parku Nauki Torus. – Wszystkie ukryte będą na terenie wokół budynku – mówi kierownik parku Marzena Lentowszczyk.

Nocne zwiedzanie będzie także okazją zapoznania się z hitem placówki. Interaktywną wystawą z ekranem mgłowym, który wyświetla obrazy z suchej mgły. Technologiczną nowość można oglądać do godz. 21:00. Bilety na wystawę można zakupić wcześniej przez stronę internetową parknaukitorus.pl.

Archiwa Muzeum Jana Kochanowskiego

Noc Muzeów także w Czarnolesie, a tam między innymi gra terenowa, koncert utworów Jana Sebastiana Bacha online i pokaz archiwalnych fotografii z obchodzonego w tym roku 60-lecia Muzeum Jana Kochanowskiego. – Zaprezentujemy też po raz pierwszy nasze nowe nabytki – mówi dyrektor instytucji Maria Jaskot. – Wśród nich te podarowane przez prywatnego kolekcjonera – dodaje.

Noc Muzeów w Czarnolesie rozpocznie się o 18:00 w sobotę.

Jedną część – planszową – już można oglądać w parku, drugą zaś będzie można podziwiać od soboty we wnętrzach. Wystawę „Warka – miasto Pułaskiego” przygotowało tamtejsze muzeum jego imienia. To z okazji 700-lecia Warki.

– Podczas Nocy Muzeów zaprezentujemy eksponaty związane z pielęgnowaniem pamięci o Kazimierzu Pułaskim – mówi dyrektor instytucji Iwona Stefaniak.

Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza w sobotę od 13:00 do 21:00.

Czytaj też:

Warszawa. Noc Muzeów już w najbliższą sobotę [SPRAWDŹ]

Noc Muzeów w reżimie sanitarnym. „Bezpieczeństwo jest najważniejsze”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone