SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nielegalne kodowali karty miejskie w Warszawie. Wyrok prawomocny

Tramwaj/fot. grotos/flickr CC-BY 2.0

Prawomocne są kary kilkunastu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie doładowywali karty miejskie. Proceder miał miejsce w latach 2012-2014 r. i był jedną z najgłośniejszych spraw tego typu w Warszawie. Karty doładowano poza systemem co najmniej kilkaset razy.

Do nielegalnych doładowań wykorzystywano laptopa lub telefony z czytnikami NFC i specjalistycznym oprogramowaniem, pobierając w zamian opłatę w wysokości od 30 do 40 proc. ceny biletu z legalnej dystrybucji.

Wyrok I instancji zapadł przed sądem rejonowym w styczniu tego roku. Mężczyźni skazani zostali na 1 rok i 10 miesięcy oraz 1 rok i 4 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. W środę Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok w zasadniczym zakresie, zmniejszając jedynie do trzech lat okres próby.

ZTM stracił co najmniej 120 tys. zł

Informując w 2017 r. o akcie oskarżenia w tej sprawie, Prokuratura Okręgowa w Warszawie podawała, że stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego miał stracić najmniej 120 tys. zł. Sąd wskazywał z kolei, że dwaj mężczyźni odnieśli z tego procederu korzyści wynoszące odpowiednio 18 tys. zł oraz 9 tys. zł.

Oprócz Marka M. oraz Jarosława Cz., wobec których w środę zapadły prawomocne wyroki, akt oskarżenia objął też Dominika K., który nie złożył apelacji od wyroku I instancji. Orzeczenie w jego sprawie uprawomocniło się już wcześniej. Mężczyzna został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata – oprócz nielegalnego kodowania biletów oskarżono go także o posiadanie marihuany.

Podczas środowej rozprawy apelacyjnej przed warszawskim Sądem Okręgowym obrona wniosła o uniewinnienie swoich klientów, ewentualnie przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. – Być może postać tej reakcji karnej jest społecznie oczekiwana, ale przekracza stopień społecznej szkodliwości czynu – mówił pełnomocnik Marka M. mec. Sławomir Marcinkowski. Adwokat podkreślał ponadto, że osób zajmujących się podobnym procederem było o wiele więcej, jednak nie zostały doprowadzone przed sąd.

Orzeczoną w I instancji karę uznał za „zbyt represyjną”, a okres jej zawieszenia – za zbyt długi. Jak tłumaczył, uwzględnić należałoby także czas, który upłynął od momentu popełnienia przez oskarżonego zarzuconego mu czynu, a podczas którego nie wszedł on w żaden konflikt z prawem.

O oddalenie apelacji wniosła prokuratura.

Krótsze zawieszenie

Sąd w zasadniczym zakresie utrzymał orzeczone wobec dwóch mężczyzn kary, zmieniając jedynie okres ich zawieszenia z czterech na trzy lata. – W ocenie sądu okres czterech lat próby co do obu oskarżonych był nieco wygórowany, więc sąd obniżył go do lat trzech. Co do pozostałych orzeczonych kar i środków karnych sąd okręgowy podziela wyczerpującą argumentację sądu rejonowego w całej rozciągłości – podkreśliła w uzasadnieniu wyroku sędzia Grażyna Puchalska.

Z informacji przekazanych przez prokuraturę wynika, że do tej pory prawomocnymi wyrokami skazano kilkanaście osób zajmujących się nielegalnym kodowaniem biletów w stolicy. Oprócz tego toczą się liczne postępowania wobec osób, które zdecydowały się na zakup takiego biletu.

Impulsem do rozpoczęcia śledztw było uzyskanie przez ZTM anonimowych informacji o możliwości doładowania Warszawskiej Karty Miejskiej „za pół ceny”. Jak informowała prokuratura, porównanie zapisów z systemu sprzedaży kart ze zbiorem kart aktywowanych wykazało, że w okresie od 2012 do 2015 r. na około 146 tys. kartach zostały aktywowane bilety, pomimo że karty nie zostały doładowane w żadnym z legalnych kanałów sprzedaży.

Czytaj też:

Nielegalnie kodowali karty miejskie, stanęli przed sądem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone