SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nie żyje wiolonczelista Dominik Połoński. Miał 41 lat

fot. Pixabay

W wieku 41-lat zmarł wybitny wiolonczelista Dominik Połoński. Od 14 lat heroicznie walczył z nowotworem. Jego upór i chęć życia sprawiły, że powrócił na estrady grając tylko jedna ręką. Przegrał jednak te batalię.

Pamiętam, gdy pojawił się na estradach po studiach u prof. Stanisława Firleja i był objawieniem. Wieszczono mu karierę na miarę Rostropowicza. Los jednak jest okrutny. Bardzo smutna wiadomość” – napisał w mediach społecznościowych prezes RDC Tadeusz Deszkiewicz.

Dominik Połoński urodził się 17 czerwca 1977 w Krakowie. Studiował w łódzkiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Firleja. Kolejne trzy lata spędził na stypendium w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Brał również udział w kursach mistrzowskich w Londynie, Berlinie i Los Angeles.

Połoński był laureatem wielu konkursów – m.in. Yamaha Music Foundation of Europe (1998), Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000) i New Talent International Competition w Bukareszcie. w 2003 roku wyróżniony został Paszportem Polityki.

Ciężka choroba

W 2004 ciężko zachorował na nowotwór mózgu, w wyniku czego zmuszony był przerwać karierę. Przebył kilka operacji neurochirurgicznych. Po długiej rehabilitacji powrócił na estradę w 2009 roku, dając w Warszawie koncert wiolonczelowy na prawą rękę Olgi Hans, która napisała ten utwór specjalnie dla niego.

Drugi koncert wiolonczelowy na prawą rękę również napisała Olga Hans, a premiera utworu odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, pod batutą Jacka Rogali dnia 18 grudnia 2009.

Był jedynym na świecie instrumentalistą smyczkowym, używającym podczas gry tylko prawego ramienia. Dominik Połoński zmarł 20 czerwca w wieku 41 lat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone