SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nie żyje prof. Zbigniew Pełczyński. Filozof, weteran AK miał 95 lat

fot. Szkoła Liderów/YouTube

Zmarł prof. Zbigniew Pełczyński – filozof, żołnierz Armii Krajowej oraz Powstaniec Warszawski – poinformowała w mediach społecznościowych założona przez niego Szkoła Liderów. Prof. Pełczyński wykładał filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego studentem był m.in. późniejszy prezydent USA Bill Clinton.

Zbigniew Pełczyński urodził się 29 grudnia 1925 r. w Grodzisku Mazowieckim. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, brał też udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii.

Wykładał na Oxfordzie

W 1953 r. rozpoczął pracę wykładowcy na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wykładał głównie filozofię polityczną, a wśród jego studentów znaleźli się m.in. były prezydent USA Bill Clinton oraz premier Węgier Viktor Orban. Pełczyński przyczynił się do uruchomienia przez uczelnię szerokiego programu stypendialnego dla Polaków, dzięki któremu na Uniwersytet Oksfordzki wyjechały setki polskich naukowców.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Pełczyński aktywnie wspierał odbudowę wolnej Polski. Był doradcą Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP, członkiem zespołu Ministra Szefa URM-u ds. reform centrum rządu i członkiem Rady Premiera RP ds. kształcenia urzędników państwowych, a także konsultantem EWG i OECD ds. programów reformy władz państwowych i administracji publicznej w Polsce.

Szkoła Liderów

W 1994 r. założył Szkołę Liderów – instytucję dbającą o jakość życia publicznego w Polsce „i wśród Polaków, i za granicami”. Jak czytamy na jej stronie, Szkoła od ponad 20 lat pracuje na rzecz rozwoju „świadomego, opartego na wartościach przywództwa”. „Wynajdujemy i wspieramy liderów różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego oraz w partiach i organizacjach politycznych. Wierzymy, że to właśnie osoby o zdolnościach przywódczych, pociągając za sobą innych, są motorem zmian” – czytamy na stronie instytucji.

Przez programy Szkoły Liderów przeszło już ponad 4000 osób – jej absolwenci zasiadają w Parlamencie Europejskim oraz parlamencie krajowym, rządzie, organach wielu samorządów terytorialnych, a także kierują setkami organizacji i inicjatyw społecznych w ponad 40 krajach na całym świecie.

Zbigniew Pełczyński został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był też Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Posłuchaj:

Poranek RDC: biografia prof. Zbigniewa Pełczyńskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone