SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarła E. Małanicz-Onoszko. Wybitna pedagog fortepianu miała 90 lat

Nie żyje prof. Elżbieta Małanicz-Onoszko/fot. RDC

Dziś w Warszawie, w wieku 90 lat, zmarła prof. Elżbieta Małanicz-Onoszko, współczesna „Siłaczka” – wieloletnia artystka chóru Filharmonii Narodowej, a następnie wybitna pedagog fortepianu, bez reszty oddana kształceniu niepełnosprawnych.

Prof. Elżbieta Małanicz-Onyszko niemal całe życie zawodowe poświęciła umuzykalnianiu dzieci – zarówno tych uznanych za zdolne, jak i tych borykających się z różnorodnymi problemami rozwojowymi i niepełnosprawnościami (m.in. okołoporodowym porażeniem mózgowym, zespołem Downa, dziećmi autystycznymi, niedowidzącymi, czy nadpobudliwymi).

Oddana artystka-pedagog

Pomimo trudności ze znalezieniem lokalu i zdobywaniem materiałów dydaktycznych, Elżbieta Małanicz-Onoszko założyła w 1960 roku eksperymentalne studio muzyczne „Latająca Akademia”, które, po przekształceniu w fundację, prowadziło działalność nieprzerwanie do roku 2018, kiedy artystka podupadła na zdrowiu.

Ważnym momentem w historii studia prof. Małanicz-Onoszko był rok 1994, kiedy to wprowadziła zajęcia umuzykalniające autorską Metodą Ruchomych Kolorowych Nut jako część terapii dla dzieci niepełnosprawnych w Szkole Specjalnej „Dać Szansę”.

Dorobkowi tej niezwykłej artystki-pedagoga poświęcono liczne publikacje w prasie, programy telewizyjne („Serce większe od domu” z 1977, „Zwyczajni-niezwyczajni” z 2000, „Portrety” z 2009), szereg wywiadów, a także prac magisterskich.

„Zbudujmy Razem Świat”

Do uczniów Elżbiety Małanicz-Onoszko należą nie tylko uznani dziś artyści i muzycy (m.in.: Aleksandra Bugaj, Paweł Kamasa, Jarosław Kapuściński, Emilian Madey, Anna Marchwińska, Paweł Markuszewski, Marcin Rudziński, Wojciech Świętoński), ale również całe rzesze wychowanków, którzy nie zdecydowali się podążać ścieżką kariery zawodowego muzyka.

Artystka działała bez rozgłosu, poświęcając swoje własne środki na zakup pomocy dydaktycznych i rozpowszechnianie swojej metody pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. Trzy lata temu została odznaczona Orderem Uśmiechu.

Elżbieta Małanicz-Onoszko kilkakrotnie była gościem Radia dla Ciebie, a w kwietniu 2017 roku była współorganizatorką poświęconego dzieciom niepełnosprawnym koncertu „Zbudujmy Razem Świat”, który odbył się w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej.

Czytaj też:

Ten koncert odtworzymy w najbliższą sobotę o godzinie 10:00, a wcześniej o 9:00, w audycji „Ciotka Książkula” Małgorzaty J. Berwid usłyszymy wspomnienie o Pani Profesor.

Zmarł były wokalista zespołu VOX Andrzej Kozioł. Artysta miał 73 lata

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone