SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Nie żyje Piotr Machalica. Aktor zmarł w Warszawie w wieku 65 lat

Zmarł Piotr Machalica/fot. PAP/Rafał Guz

W nocy z niedzieli na poniedziałek w szpitalu w Warszawie zmarł Piotr Machalica. Aktor teatralny i filmowy, wykonawca piosenki aktorskiej miał 65 lat. Informację o śmierci artysty potwierdziła za pośrednictwem mediów społecznościowych m.in. Krystyna Janda.

„Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie” – poinformowano na oficjalnej stronie artysty na Facebooku.

 

Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie.

Opublikowany przez Piotra Machalicę Niedziela, 13 grudnia 2020

Informację o śmierci Piotr Machalicy przekazała również za pośrednictwem mediów społecznościowych aktorka Krystyna Janda.

 

🖤 Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy, nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny…

Opublikowany przez Jandę Jolantą Krystyną Niedziela, 13 grudnia 2020

Piotr Machalica urodził się w Pszczynie. W 1981 roku został absolwentem warszawskiej PWST. Przez ponad 20 lat był związany z Teatrem im. Zygmunta Huebnera w Warszawie, gdzie występował m.in. „Medei” wg Eurypidesa w reż. Huebnera, „Weselu” wg Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Nazara, „Trzech siostrach” wg Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej i „Królu Learze” wg Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. W pamięci publiczności zachowały się także jego duety z Krystyną Jandą w spektaklach „Dwoje na huśtawce” wg Gibsona w reż. Andrzeja Wajdy i „Kotka na rozpalonym blaszanym dachu” wg Williamsa w reż. Andrzeja Rozhina.

W 2006 roku aktor został dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie także występował na scenie (chociażby w „Hamlecie” wg Szekspira w reż. Andre Huebnera-Ochodło) i reżyserował spektakle (w tym „Życie: Trzy wersje” wg Yasminy Rezy). Funkcję dyrektorską sprawował do 2018 roku Współpracował m.in. z Teatrem Polonia, Och-teatrem i Teatrem 6.piętro. Ponadto można go było oglądać w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. „Elżbieta, królowa Anglii” i „Sokół Maltański” w reż. Laco Adamika.

Debiut na ekranie

Na ekranie zadebiutował w 1979 roku w serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w „Krótkim filmie o miłości” i „Dekalogu IX” Krzysztofa Kieślowskiego, „Zabij mnie glino” i „Sztuce kochania” Jacka Bromskiego, „Bohaterze roku” Feliksa Falka, „Saunie” Filipa Bajona, „Dniu świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego. Prócz tego szeroka publiczność kojarzy go z serialami „Złotopolscy”, „Egzamin z życia” i „Prosto w serce”.

Piotr Machalica zasłynął też jako wykonawca piosenki aktorskiej. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy, Brassensa, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Wydał płyty: „Portret muzyczny: Brassens i Okudżawa”, „Moje chmury płyną nisko”, „Piaskownica” i „Mój ulubiony Młynarski”.

Kilkukrotnie nagradzany

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Doceniono go m.in. Nagrodą Wyspiańskiego i odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2005 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2011 roku – nagrodę Wielki Ukłon na Festiwalu Filmowym Quest Europe w Zielonej Górze.

Posłuchaj:

Strefa kultury: Piotr Machalica

Trzeba marzyć: Piotr Machalica

Południe z Animuszem: piosenki Jonasza Kofty w wykonaniu Piotra Machalicy

Południe z Animuszem: nowa płyta Piotra Machalicy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone