SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł Ignacy Gogolewski. Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 91 lat

Nie żyje Ignacy Gogolewski/fot. RDC

Zmarł Ignacy Gogolewski – aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta, jeden z ostatnich mistrzów tzw. starej szkoły aktorskiej. Popularność przyniosła mu rola Gustawa w „Dziadach” w reżyserii Aleksandra Bardiniego oraz Antka w filmowej ekranizacji „Chłopów”. Artysta odszedł w wieku 91 lat.

Ignacy Gogolewski urodził się w Ciechanowie. W trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie zadebiutował w 1953 roku rolą Demetriusza w przedstawieniu „Sen nocy letniej” w reżyserii Jana Kreczmara. Występował na deskach m.in. Teatru Dramatycznego i Teatru Współczesnego w Warszawie. Był dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i stołecznego Teatru Rozmaitości, po którego pożarze w 1989 roku na dłuższy czas wycofał się z życia zawodowego. Na scenę wrócił jako aktor Teatru Narodowego. W roku 2022 ogłosił koniec swojej przygody z aktorstwem.

Popularność przyniosła mu rola Gustawa w „Dziadach” w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Wcielił się również w postać Kordiana w spektaklu w reżyserii Kazimierza Dejmka. M.in. o tej roli opowiedział w ubiegłym roku w rozmowie z Łukaszem Jasiną w audycji RDC „Wieczór literacki”. Pretekstem do przeprowadzenia wywiadu była emisja archiwalnego słuchowiska Teatru Polskiego Radia w RDC pt. „Ave Maria” z udziałem Ignacego Gogolewskiego. W programie artysta mówił ponadto o specyfice pracy i przygotowań do pracy aktora, o kondycji współczesnej sceny i o przygodzie z radiem.

Poniżej fragment:

W ubiegłym roku – z okazji 90. urodzin – w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się uroczysty jubileusz aktora. W trakcie uroczystości prezydencki doradca do spraw kultury i prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz odczytał list z życzeniami dla urodzonego w Ciechanowie jubilata. „Ufam, że Pańska wierność najwyższym standardom twórczej pracy aktora, dbałość o piękno słowa oraz troska o jakość i rozwój życia kulturalnego w Polsce znajdą naśladowców (…)” – napisał wówczas prezydent.

Aktor był jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Splendora Splendorów, Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, Mistrza Mowy Polskiej i wielu innych. W 2000 roku zdobył Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za kreację Szarma w „Operetce” Witolda Gombrowicza w stołecznym Teatrze Narodowym. Został uhonorowany m.in.: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Posłuchaj:

Ignacy Gogolewski w „Strefie kultury”

Czytaj też:

I. Gogolewski w rozmowie z RDC w „Wieczorze literackim”!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone