SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Nie wycofam skarg”. Paweł Rabiej oczekuje regulacji ws. odszkodowań

fot. RDC

Nie wycofam skarg na decyzje komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowań mieszkańcom z reprywatyzowanych nieruchomości; miasto nie ma prawnej możliwości wypłaty, trzeba poprawić ustawę o komisji – powiedział PAP wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej. Zaznaczył, że trzeba zadośćuczynić krzywdom.

Członkowie komisji weryfikacyjnej z PiS zaapelowali w piątek do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i Rabieja o wycofanie zaskarżeń decyzji komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynień za reprywatyzację. Łukasz Kondratko (PiS) powiedział, że do tej pory komisja wydała 42 decyzje odszkodowawcze i zadośćuczynieniowe na łączną kwotę ponad miliona złotych. – Wszystkie te decyzje, według naszej wiedzy, zostały zaskarżone przez prezydenta m.st. Warszawy – powiedział Kondratko.

Jan Mosiński (PiS) poinformował, że korespondencja zawierająca apel o wycofanie zaskarżeń jeszcze w piątek trafi do prezydenta stolicy. Kondratko dodał, że członkowie komisji z PiS chcieliby dowiedzieć się od Rabieja – do niedawna członka komisji weryfikacyjnej – m.in., jaka teraz będzie postawa stołecznego ratusza.

„Należą się, ale zgodnie z prawem”

Rabiej powiedział PAP, że m.st. Warszawa konsekwentnie od samego początku zaskarża decyzje odszkodowawcze i zadośćuczynieniowe komisji weryfikacyjnej. – Podnosiłem tę kwestię będąc w komisji i mówiąc, że trzeba znaleźć taką ścieżkę prawną, która pozwoli miastu na wypłatę tych odszkodowań. To, że one się należą i trzeba zadośćuczynić krzywdom, to jest sprawa ewidentna, ale to musi być zrobione zgodnie z prawem – powiedział Rabiej.

Ja nie wycofam tych skarg, rozmawialiśmy o tym z prezydentem (Rafałem Trzaskowskim). Nie ma prawnej możliwości (wypłaty odszkodowań), a chcemy przestrzegać prawa, w przeciwieństwie do instytucji rządowych i różnych innych – powiedział Rabiej.

Przypomniał, że zapis o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach pojawił się w nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej z początku 2018 roku. – Nie może być tak, że tworzymy przepisy prawa, które w efekcie nie tworzą możliwości wypłaty tych odszkodowań (…). To rozwiązanie, które jest w ustawie o komisji weryfikacyjnej jest rozwiązaniem, które jest formalnie, prawnie i organizacyjnie niewystarczające, żeby wypłacić odszkodowanie – powiedział Rabiej.

„Ktoś z nas pójdzie siedzieć, jak to zrobimy”

Pytany, co konkretnie stoi na przeszkodzie, aby wypłacić odszkodowania wskazał na kilka kwestii. – Pierwszy problem jest taki, że w ramach istniejących przepisów miasto nie ma prawnej możliwości wypłaty tych odszkodowań – po prostu nie ma takiej możliwości zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Nie możemy tego zrobić, bo po prostu ktoś z nas pójdzie siedzieć, jak to zrobimy – powiedział Rabiej.

Po drugie – jak wskazywał – zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a po trzecie – jego zdaniem – decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od decyzji komisji dotyczącej zwrotu nieruchomości.

Rabiej zwracał uwagę, że część decyzji komisji weryfikacyjnej o unieważnieniach zwrotu jest w sądzie. Pytał, co będzie w sytuacji, jeśli w sądzie upadnie decyzja komisji weryfikacyjnej o uchyleniu zwrotu, a odszkodowania lokatorom zostałyby już wypłacone. – Mamy ścigać mieszkańców, żeby zwrócili nam te odszkodowania? Przecież to jest jakiś absurd – powiedział.

Raczej namawiamy do tego, żeby poprawić ustawę o komisji, złożyliśmy poprawki. Uważamy, że to mogłoby być przyczynkiem do tego, żeby komisja jeszcze raz wydała te decyzje odszkodowawcze i wtedy będą jasne przesłanki jak to wydać; przede wszystkim trzeba odciąć decyzję odszkodowawczą od decyzji głównej komisji – dodał wiceprezydent stolicy.

Niewystarczające przesłanki?

W połowie ub. r., gdy miasto złożyło sprzeciw do siedmiu z decyzji komisji ws. odszkodowań za nadpłacone czynsze i jednego zadośćuczynienia, dyrektor stołecznego Biura Prawnego Maria Młotkowska mówiła, że przepisy ustawy o komisji weryfikacyjnej przewidują możliwość złożenia takiego sprzeciwu. Zaznaczała wówczas, że miasto wniosło sprzeciwy, ponieważ w decyzjach komisji weryfikacyjnej nie ma zbadanych „w sposób wystarczający” przesłanek przyznania tych odszkodowań.

Młotkowska podkreślała wtedy, że w związku z tym, dla rzetelności prowadzenia postępowania, powinno się „zadbać o to, żeby te przesłanki zostały zbadane rzetelnie”, stąd też skierowanie spraw do sądu.

Czytaj też:

Komisja weryfikacyjna chce odszkodowań za reprywatyzację

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone