SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Nie tylko COVID!”. Słodkie działa jak narkotyk. Kiedy możemy jeść cukier?

Od lewej: Grzegorz Chlasta i Leszek Czupryniak/fot. RDC

Cukier jest nam zupełnie niepotrzebny, a słodkie działa na nas jak narkotyk – mówił w naszym specjalnym cyklu „Nie tylko COVID!” prof. Leszek Czupryniak – kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych szpitala WUM. Gość „Poranka RDC” opowiadał o niebezpieczeństwach cukrzycy, otyłości i zaburzeniach metabolizmu.

Człowiek od swoich początków nie miał potrzeby dostarczania sobie cukru – tłumaczył Czupryniak. – Człowiek powstał kilkaset tysięcy lat temu. Jak się zastanowimy, co ludzie jedli wtedy, a co jemy teraz: nikt nie jadł żadnych węglowodanów. Jedzono mięso, które upolowano, ryby, które złowiono, parę jagódek z lasu. Natomiast nikt nie zajmował się uprawą zbóż, produkcją mąki, pieczywa, wszelkich słodyczy, w związku z tym nie było problemu otyłości, a od otyłości jest krok do cukrzycy – zaznaczył.

To nie oznacza, że musimy sobie całkowicie odmawiać słodkości. – Możemy jeść słodkie produkty, pod warunkiem, że od razu to spalimy – przyznał ekspert. – Można ułożyć sobie 10 bananów na stole i postanowić, że zjem je w ciągu minuty, bo mam bardzo dużą ochotę na banany, ale żeby nie przytyć, w połowie pierwszego banana już by należało wbiegać po schodach. Jeżeli zjemy te banany, siedząc przy stole przed komputerem w pracy, tak jak prawie zawsze to robimy, to nasz organizm bardzo skutecznie w ciągu pół godziny zamieni te banany na tłuszcz – zauważył.

Jak mówił profesor, nawet 4/5 problemów zdrowotnych we współczesnym świecie wynika z nieprawidłowego żywienia. – Cukier powinniśmy badać co najmniej raz na trzy lata. Grupy ryzyka dla cukrzycy znacznie częściej – dodał. – Czynniki rozwoju cukrzycy są powszechnie występujące: nadwaga, siedzący tryb życia, posiadanie w rodzinie kogoś z cukrzycą, chorowanie na nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu. Po 45. roku życia może to być około 80 procent osób. Taka osoba powinna sprawdzać sobie cukier raz w roku – powiedział diabetolog.

Ostatnia rozmowa z naszego cyklu dziś o godz. 15:10. Naszym gościem będzie prof. Grzegorza Basak, a rozmawiać będziemy o takich zagadnieniach, jak hematoonkologia, onkologia, a także opracowanie polskiej terapii adoptywnej.

Posłuchaj:

Poranek RDC: Nie tylko COVID! – prof. Leszek Czupryniak

Czytaj też:

„Nie tylko COVID!”. Choroby jelit coraz częstsze. Z czego to wynika?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone