SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nie pieniądze, a system pracy. Kryzys na oddziale neurologii w Kozienicach

fot. Powiat Kozienicki

Nie pieniądze, tylko system pracy i przemęczenie – to powody wypowiedzeń lekarzy z Powiatowego Szpitala w Kozienicach, a co za tym idzie – wstrzymania przyjęć na oddziale neurologi. Negocjacje z trzema medykami, którzy zrezygnowali z pracy, zakończyły się fiaskiem.

Od dzisiaj pacjenci m.in. po udarach są odsyłani do ościennych szpitali. To nie pierwszy raz w ostatnim czasie. Ostatnio neurologia wstrzymała przyjęcia 4 września. Na kilka dni udało się wznowić pracę oddziału, bo stawili się do pracy lekarze, którzy złożyli wypowiedzenia. Rozmowy jednak nie przyniosły skutku.

Próbowałem zwiększyć stawki, ale bezskutecznie – mówi RDC dyrektor lecznicy Roman Wysocki. – Tutaj powodem tej rezygnacji było to, że na oddziale było pięciu, sześciu lekarzy. Utrzymać całodobowe dyżury i te świąteczne, to po prostu było dla nich za ciężkie. Już nie wytrzymywali psychicznie i fizycznie takich po siedem czy osiem dyżurów – tłumaczy.

Mowa o dyżurach całodobowych. Dyrektor nie chce zdradzać, ile pieniędzy więcej proponował lekarzom.

Dostali lepszą propozycję w szpitalu na Krychnowicach (dzielnica Radomia – red.), na rehabilitacji, gdzie nie potrzeba pełnić dyżurów. O to chodziło. Głównie o system pracy. Zmienia się system, który jest wygodniejszy tych lekarzy. Nawet nie chodziło o pieniądze – wyjaśnia dyrektor.

Teraz, po nieudanych negocjacjach, zostało trzech lekarzy na kontraktach, a to stanowczo za mało, by zabezpieczyć pacjentów, których dziennie przebywało 15.

Problemy szpitali na Mazowszu

To nie koniec szpitalnych problemów szpitali na Mazowszu. W poniedziałek wstrzymał przyjęcia OIOM w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Radomiu

Przy obecnym składzie lekarzy jesteśmy w stanie zapewnić pracę bloków operacyjnych oraz zespołu reanimacyjnego, jednak nie mamy możliwości zabezpieczenia pacjentów w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – przekazała Karolina Gajewska, rzeczniczka szpitala.

Zapewniła, że szpital dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej oddział ten wznowił przyjęcia.

Prośba do innych szpitali o pomoc

Rzeczniczka powiedziała, że zgodnie z decyzją zarządu, pacjenci wymagający leczenia respiratorowego zostali przekazani do oddziałów, które posiadają łóżka intensywnej terapii. – Sytuacja jest pod kontrolą. Zwróciliśmy się do ościennych szpitali z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu pacjentów wymagających intensywnej terapii – zaznaczyła Gajewska.

Jak dodała rzeczniczka, szpital o sprawie poinformował również wojewodę mazowieckiego.

Zapewniła również, że pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy medycznej, w sytuacji zagrożenia życia, taką pomoc otrzymają. – Sytuacja w OAiIT jest tymczasowa i niebawem ogłosimy wznowienie pracy tego oddziału – podsumowała rzeczniczka.

Problem jest też w Płocku. 27 września ma zostać zawieszony oddział płucny w szpitalu wojewódzkim.

Czytaj też:

Kozienice bez neurologii drugi raz w tym miesiącu. „Z lekarzami nie dało się dojść do porozumienia”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone