"Nie można mówić, że jest jedna pewność siebie. To pojęcie odnosi się do różnych wymiarów"

  • 05.11.2016 17:52

  • Aktualizacja: 14:02 15.08.2022

- Żyjemy w hipokryzji, bo wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dobrze jest być pewnym siebie, a z drugiej strony mamy bardzo małą tolerancję, jeśli chodzi o postrzeganie pewności siebie u innych. Często pewnych siebie ludzi postrzegamy jako aroganckich - mówił w audycji "Mnie się to podoba" psycholog Paweł Fortuna.

Fortuna zwrócił uwagę, że trudno zdefiniować pojęcie pewności siebie i z tego powodu wielu psychologów nie zajmuje się tą kwestią. - Nie można mówić, że jest jedna pewność siebie, należy odnosić to pojęcie do różnego typu wymiarów - komentował w audycji.


Pewność sądów


Przyznał, że zanim zaczął pisać artykuł o pewności siebie, spędził wiele miesięcy na czytaniu na ten temat, mimo że "dobrze wyczuwał, co to za pojęcie". Wyjaśnił, że wyróżnił różne przestrzenie, które pomagają uporządkować tę kwestię. - Pierwszy typ to pewność własnych sądów, czyli "z całą pewnością wiem, że..." - tłumaczył psycholog. - Wyrażamy się właśnie poprzez swoje sądy, więc jeśli mam pewność, że ja to ja, że przydarzyły mi się pewne rzeczy, to mnie to kształtuje - wyjaśniał.


Pewność kompetencji


Mówił, że druga pewność siebie koresponduje z samooceną. - To pewność siebie związana z oceną naszych kompetencji. To nie jest obraz naszych kompetencji - zastrzegł Fortuna. Zwrócił uwagę, że są okresy w życiu, kiedy przeceniamy swoje kompetencje. - Tak najczęściej mają młode osoby, zaraz po studiach. Z wiekiem te proporcje się odwracają, eksperci często nie doceniają swoich kompetencji - komentował.


Oparcie w sobie


- Trzeci typ pewności siebie, to oparcie w sobie. To taka pewność, że jeśli się ją ma, to nikt nam nic nie może zrobić, jesteśmy osobami niezależnymi, bo nasza pewność nie zależy od tego, czy się mylimy, czy nie, czy potrafimy coś zrobić, czy nie, tylko kim my w naszym pojęciu jesteśmy - wyjaśniał psycholog.


Zdaniem Fortuny, żyjemy w pewnym rodzaju hipokryzji. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dobrze być pewnym siebie, a z drugiej strony mamy bardzo małą tolerancję, jeśli chodzi o postrzeganie pewności siebie u innych. Często pewnych siebie ludzi postrzegamy jako aroganckich - komentował.


Gwarancja?


Psycholog zastrzegł, że pewność siebie nic nam nie gwarantuje. - Młodzież nie ma chęci, żeby się uczyć i doskonalić, bo pewność siebie daje iluzję, że wszystko jest w najlepszym porządku. To jest niebezpieczne, bo powoduje, że człowiek traci czujność - ocenił Fortuna.


Źródło:

RDC

Autor:

gk