SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Problemy z ePUAP. Brak możliwości głosowania mimo rejestracji

fot. Pixabay

– Rząd stworzył iluzję systemu, który umożliwia dopisanie się do rejestru wyborców – tak stołeczny ratusz podsumował niedzielne problemy warszawiaków w lokalach wyborczych. Część z nich – pomimo rejestracji w elektronicznym systemie – nie została dopisana do rejestru. Inaczej twierdzi minister cyfryzacji Marek Zagórski, którego zdaniem, system zadziałał dobrze, a wiele do życzenia pozostawiała praca niektórych urzędów.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk zauważył, że infrastruktura została źle przygotowana. – Wyborcy nie wiedzieli, że muszą uwiarygodnić swoje zamieszkanie w Warszawie – tłumaczył. – Informowaliśmy ministerstwo, że ePUAP nie jest narzędziem doskonałym – dodał.

Gdyby projektanci systemu przewidzieli konieczność dodania załączników potwierdzających zamieszkanie w stolicy, wówczas nie mówilibyśmy o problemach – podkreślił Milczarczyk.

Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski za zamieszanie wini miejskich urzędników. Na część podań odpowiedź z rezultatem miała w ogóle nie przyjść. – Dochodziły do nas informacje, według których urzędy nie wydały decyzji w terminach, ponieważ nie zdążyły tego zrobić – wyjaśnił.

To jest kwestia takiego zorganizowania pracy, by wszystkie wnioski udało się obsłużyć – powiedział minister. Jak dodał, poinformowanie wyborców o tym, że potrzebne są dodatkowe dokumenty było obowiązkiem lokalnych władz.

W czwartek i piątek za pomocą systemu ePUAP złożono w Warszawie ponad tysiąc wniosków o dopisanie do rejestru wyborców. Niektórzy warszawiacy nie mogli w niedzielę oddać głosu.

Problem dotyczy tych wyborców, którzy zarejestrowali się do spisu używając internetowego systemu.

Czytaj też:

Radom, Płock, Siedlce, Ostrołęka. Kto będzie rządził na Mazowszu? Mamy najnowsze wyniki [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone