SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Nie byłoby Sierpnia 1980, gdyby nie wydarzenia w Radomiu”. Obchody Czerwca 1976

Radom, 25 czerwca 1976. Fot. Wojciech Kucharski, Jarosław Maliniak

Koncerty, piknik historyczny i wydarzenia sportowe towarzyszą obchodom 42. rocznicy protestu robotniczego z czerwca 1976 roku w Radomiu. Główne uroczystości zaplanowano na 25 czerwca.

Obchody rozpoczęły się 22 czerwca. W centrum miasta, na placu Corazziego, odbyło się widowisko muzyczne z udziałem wykonawców wywodzących się z Radomia.. Wystąpili IRA, KĘKĘ i Alicetea. Tło koncertu stanowiła multimedialna prezentacja opowiadająca o historii radomskiego Czerwca’76″.

Prezydent miasta Radosław Witkowski przypomniał, że – zdaniem wielu historyków – Radom odegrał ważną rolę w dążeniach do obalania komunizmu w Polsce. – Nie byłoby Sierpnia 1980 r., nie byłoby Solidarności, gdyby nie wydarzenia radomskiego Czerwca’76 – zaznaczył Witkowski. Dodał, że celem corocznych obchodów kolejnych rocznic radomskiego protestu robotniczego jest budowanie tożsamości i dumy mieszkańców z tych wydarzeń.

„Witryna Radomskiego Czerwca”

Na niedzielę organizatorzy zaplanowali piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca”, podczas którego była okazja do spotkania uczestnikami wydarzeń sprzed 42 lat. Zaprezentowane zostały zdjęcia archiwalne i sprzęt, jaki wówczas przeciwko robotnikom wykorzystywały oddziały MO i ZOMO. Była też gra miejska i test wiedzy o Czerwcu’76. Piknik zakończył się koncertem z udziałem zespołów Azyl P. i Carpe Diem.

Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca. Ich głównym punktem będzie msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, w sąsiedztwie kamienia upamiętniającego robotniczy protest i niedaleko miejsca, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w czerwcu 1976 r. w Radomiu.

Starcia z policją

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca’76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Organizatorami Obchodów są: Miasto Radom, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 i NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Honorowy patronat objęli premier Mateusz Morawiecki i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone