SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Stadler zbuduje w Siedlcach kolejne pociągi dla PKP. Nie było odwołań

fot. PKP Intercity

Nie było żadnych odwołań – siedlecki Stadler podpisze umowę z PKP InterCity na dostawę dwunastu nowych, ośmioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Kontrakt jest wart ponad miliard złotych.

W przetargu ogłoszonym pod koniec grudnia 2018 roku wzięło udział dwóch producentów taboru kolejowego. Oferty złożyli Pesa i Stadler, jednak tylko oferta drugiej z firm zmieściła się w budżecie założonym przez PKP Intercity. Zamawiający przyznał tej ofercie maksymalną ilość punktów w każdym z kryterium oceny.

Nowe pociągi będą przeznaczone do międzywojewódzkich przewozów pasażerskich. Wstępne plany zakładają skierowanie pojazdów na trasy Szczecin-Lublin, Szczecin-Kraków i Kraków-Lublin. Elektryczne zespoły trakcyjne, które dostarczy Stadler Polska, będą dostosowane do prędkości 160 km/h.

Wszystkie zostaną wybudowane w Siedlcach. Musimy dostarczyć pierwsze dwa pojazdy w ciągu 18 miesięcy od podpisania kontraktu i kolejne po sześciu miesiącach jazdy obserwowanej – obiecuje dyrektor zarządzający Tomasz Prejs. – Miejmy nadzieję, że podpiszemy wkrótce ten kontrakt i wystartujemy z realizacją – dodaje.

Nowe pociągi dla PKP Intercity mają być klimatyzowane, z dostępem do bezprzewodowego internetu, z przedziałem barowym i miejscami dla niepełnosprawnych. Wszystkie pociągi mają być dostarczone w ciągu czterech lat od podpisania umowy.

To nie pierwszy tak duży przetarg wygrany przez szwajcarskiego producenta. Stadler realizuje też zamówienie za ponad 2 miliardy 200 milionów złotych na 71 składów dla Kolei Mazowieckich, większość z nich również powstaje w siedleckim zakładzie.

Czytaj też: Elektryczne zespoły trakcyjne, które dostarczy Stadler Polska, będą dostosowane do prędkości 160 km/h

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone