SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Starosta płocki o reaktywacji PKS-ów: nie chcemy wozić powietrza

Zdjęcie ilustracyjne/fot. RDC

W maju ma wejść w życie ustawa o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W najbliższych dniach rozpocznie się podział środków z Funduszu Dróg Samorządowych. Rząd obiecał dofinansowanie przewozów, ale opłaty mają też ponieść samorządy.

Starosta płocki Mariusz Bieniek do rządowego pomysłu podchodzi sceptycznie. Twierdzi, że reaktywacja PKS to bardzo złożony problem i na pewno powiat nie będzie płacił za wożenie powietrza. – Ja nie jestem w stanie dzisiaj wyjąć pieniędzy powiatowych, żeby dopłacać do transportu patrząc na koszty, ceny paliwa, czy koszty pracy ludzi – tłumaczy Bieniek.

Rząd chce przeznaczyć 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych, ale oczekuje, że samorządy sfinansują do 30 procent tego deficytu. – To dla nas niejasne – komentuje starosta. – Po pierwsze nie wiemy ile deficyt będzie wynosił. Ktoś to musi policzyć, czyli określić siatkę transportową. Wyliczyć koszty. W mojej ocenie te 30 procent to możne być któryś milion. Na to nas nie stać – dodaje.

Starosta twierdzi, że po likwidacji połączeń największego przewoźnika w powiecie czyli Mobilisa – samorządowcy sobie poradzili i w 90 procentach oczekiwania mieszkańców zostały spełnione. W najgorszej sytuacji w powiecie jest gmina Słubice, ale i tutaj rozmowy z przewoźnikiem są już finalizowane.

Czytaj też:

Wrócą PKS-y? Ustawa o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone