SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nazwy ponad 40 warszawskich ulic pozostaną bez zmian

fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał w piątek wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu ponad 40 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną – w tym w sprawie zmiany al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. Uchylenia zmian tych nazw są więc prawomocne.

NSA w piątek od godz. 9.00 rozpoznawał skargi kasacyjne wojewody mazowieckiego od orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchylających zarządzenia o zmianach nazw ponad 40 ulic w stolicy w związku z ustawą dekomunizacyjną. Po rozpoznaniu tych spraw NSA – od około godz. 14.00 przez blisko godzinę – ogłosił sentencje wyroków, w których oddalił skargi kasacyjne wojewody.

Dekomunizacja

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy – z inicjatywy PO – zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego.

Ostatecznie do WSA trafiło 50 skarg stolicy na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 r. Te trzy grudniowe zarządzenia nie były rozstrzygane przez NSA w piątek.

Od maja do listopada tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpoznał te skargi na rozprawach. W efekcie WSA uwzględnił 48 skarg miasta dotyczących zarządzeń wojewody ws. zmian nazw stołecznych ulic. Z kolei dwie skargi miasta WSA oddalił.

Zarządzenie wojewody

Jeszcze w maju WSA uchylił zarządzenie wojewody mazowieckiego dotyczące zmiany nazwy al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego. W późniejszych tygodniach uchylono większość z pozostałych zarządzeń wojewody – w tym wszystkie zarządzenia z listopada 2017 r. Dwa korzystne dla wojewody orzeczenia WSA dotyczyły dwóch – spośród trzech – zarządzeń zastępczych wydanych 13 grudnia 2017 r.

Skargi kasacyjne odnoszące się do wszystkich tych rozstrzygnięć – w tym w sprawie al. L. Kaczyńskiego – trafiły do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na 7 grudnia NSA wyznaczył rozpoznanie ponad 40 tych spraw – odnoszących się do prawie wszystkich zarządzeń z listopada ubiegłego roku niekorzystnych dla wojewody.

Czytaj też:

Mieszkańcy nie chcą zmiany nazwy ulicy Tołwińskiego

Zdekomunizowano ulicę, której patron nie był komunistą. „To pierwszy dyrektor liceum w Ursusie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone