SŁUCHAJ ONLINE
MENU

ITD ma wstępne wyniki kontroli w warszawskich zajezdniach

fot. PAP/Tomasz Gzell

Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała o wstępnych wynikach kontroli prowadzonych wśród kierowców na warszawskich zajezdniach autobusowych. Udało się wykryć kilka nieprawidłowości. Kontrole były prowadzone jednocześnie w czterech firmach. Powodem były dwa wypadki, w których kierowcy byli pod wpływem i po spożyciu środków odurzających.

ITD podała dwa rażące przypadki naruszenia czasu pracy, nie podając nazw firm.

Jeden z mężczyzn pracował po kilkanaście godzin w ciągu doby – mówi rzecznik Inspekcji, Monika Niżniak. – 4 maja na przykład rozpoczyna pracę o 3:57 i pracuje do godziny 14:16 w firmie X. Po niespełna godzinie rozpoczyna pracę w przedsiębiorstwie Y. Zaczyna o 15:07, a kończy 23 minuty po północy – tłumaczy.

Tak wyglądał cały pierwszy majowy tydzień tego kierowcy.

– W drugim przypadku było podobnie – dodaje Niżniak. – Możemy mówić o rażącym naruszeniu norm czasu pracy. Możemy mówić o kierowcach, którzy nie stosują się do przepisów, którzy nie przestrzegają norm czasowych, są przemęczeni, a więc stanowią potencjalne zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu, ale przede wszystkim dla pasażerów, których wożą autobusami – wyjaśnia.

ITD przypomina, że kierowcy autobusów mają obowiązek poinformować pracodawcę o tym, że jeżdżą także u innego przewoźnika.

Wtedy firma powinna tak ustawić grafik, by zachować odpowiednie przerwy.

Czytaj też: Wypadek autobusu na S8. Sąd nie przedłużył aresztu dla kierowcy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone