SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Jest decyzja ws. ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w gm. Słupno

fot. Marcin Zawadka Wójt Gminy Słupno/Facebook

Nie będzie stanu klęski żywiołowej w gminie Słupno w powiecie płockim – zdecydował wojewoda mazowiecki. Wnioskował o to wójt gminy po tym, jak w ubiegłym tygodniu rejon nawiedziły intensywne burze. Wskutek nawałnic ucierpiała głównie infrastruktura drogowa, podtopione zostały posesje i pola uprawne. Straty oszacowano na 8-10 mln zł.

Gmina Słupno niedaleko Płocka ucierpiała najbardziej wskutek nawałnic, które nawiedziły północne Mazowsze w ubiegłym tygodniu. Ulewny deszcz spowodował wylanie rzeki Słupianki. Zerwane zostały dwa mosty – w miejscowości Mijakowo i Szeligi. Zniszczeniu uległy przepusty, budynek szkoły oraz przedszkola, podtopione zostały posesje i pola uprawne. Wójt Marcin Zawadka ogłosił pogotowie powodziowe oraz zawnioskował do wojewody o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Wniosek został odrzucony. Jednocześnie, jak mówi wójt, wojewoda zadeklarował pomoc w odbudowie zniszczonej infrastruktury.

Pomoc żołnierzy

Pan wojewoda wystosował pismo do ministra Błaszczyka (ministra obrony narodowej – red.) o wsparcie przez żołnierzy, żeby stworzyć mosty pontonowe. Zobowiązał się też do wsparcia gminy w odbudowie mostów. Mam nadzieję, że otrzymamy środki finansowe – dodaje.

Są u nas żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, którzy analizują możliwość umocowania przyczółków przepraw mostowych na zerwanych mostach. Jeden z takich mostów powstanie w miejscowości Szeligi. Jeśli chodzi o Mijakowo, to kwestia od dyskusji – tłumaczy Zawadka.

Naprawa uszkodzonych dróg, budynków szkoły i przedszkola może kosztować od 8 do 10 mln zł. Służby przeprowadziły również ewakuację mieszkańców trzech zalanych budynków. – Wstępnie oszacowaliśmy, że ucierpiało ponad 50 osób. Są trzy budynki, które były zalane i mieszkańcy musieli je opuścić. Czekamy na ekspertyzy – tłumaczy Zawadka. Jak dodaje, odbudowa zniszczeń może potrwać nawet ponad rok.

Odszkodowania

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął wypłacanie pieniędzy poszkodowanym. – Przyspieszamy procedurę związaną z wypłatami odszkodowań dla rolników – tzw. klęskowe. My jako gmina powołaliśmy komisję do wypłat odszkodowań dla mieszkańców, których domostwa zostały zalane. Można więc zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej po wypłaty – mówi Zawadka.

Szczegółowe informacje na temat składania wniosków i wysokości odszkodowań można znaleźć TUTAJ oraz pod numerami telefonów: 24 267 95 75 (szkody w gospodarstwach rolnych), 24 261 91 78 (szkody w budynkach mieszkalnych i gospodarczych).

Regulacja rzeki

Mieszkańcy rejonów położonych nad Słupianką, jak sami przyznają, boją się o swoje bezpieczeństwo. Spokojna na co dzień rzeka podczas intensywnych opadów deszczu lub roztopów potrafi być groźna. – Podniesienie wałów na wysokości przynajmniej gminy Słupno, stworzenie jazów, które spowalniałyby tempo spływu rzeki, stworzenie zbiornika retencyjnego, który mógłby wyłapywać nadwyżkę wody – to w moim odczuciu spowodowałoby poprawę bezpieczeństwa, a być może całkowicie zniwelowałoby problem wylewania Słupianki – przekonuje Zawadka.

To zadanie dla Wód Polskich. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 9 mln zł.

Czytaj też:

„Klęskowe” dla mieszkańców gminy Słupno. Jak dostać odszkodowanie?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone