SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Prawie 2,5 tys. osób w powiecie płońskim bez dostępu do wody pitnej

fot. Łukasz Wielechowski

Prawie 2,5 tysiąca mieszkańców z 15 miejscowości w gminie Naruszewo w powiecie płońskim bez wody pitnej w kranach. W wodociągu „Naruszewo” wykryto bakterie z grupy coli. Podobny problem mieli mieszkańcy Zakrzewa w powiecie radomskim, ale tam sytuacja została opanowana.

W gminie Naruszewo po drugim badaniu próbek sanepid stwierdził niezdatność wody do spożycia – mówi wójt gminy Beata Pierścińska. – Natychmiast poinformowaliśmy mieszkańców za pomocą strony internetowej, systemu SMS, poprzez sołtysów, jak również rozpoczęliśmy dystrybucję wody pitnej – dodaje.

Mieszkańcy otrzymali wodę butelkowaną, dostępna jest także woda z beczkowozu. – Od soboty rana dystrybucją zajmuje się Zakład Usług Wodnych w Mławie. Beczkowóz przemieszcza się zgodnie z harmonogramem z jednej miejscowości do drugiej – tłumaczu Pierścińska.

Prace w celu przywrócenia właściwej jakości wody prowadzi ZUW w Mławie. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa usuwanie bakterii z wodociągu. Wodę z kranu można wykorzystać tylko do celów porządkowych.

Bakterie w powiecie radomskim

Poprawiła się natomiast sytuacja w gminie Zakrzew w powiecie radomskim. Jeszcze rano nie mogło pić tam wody 1500 osób.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu wygasił decyzję dotyczącą braku przydatności wody do spożycia z wodociągu publicznego w Dąbrówce Nagórnej w gminie Zakrzew. Jedynie w Dąbrówce Podłężnej na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej woda została warunkowo dopuszczona do spożycia po uprzednim przegotowaniu – mówi rzeczniczka radomskiego sanepidu Małgorzata Gregorczyk

W ubiegły piątek w wodociągu publicznym w Dąbrówce Nagórnej stwierdzono bakterie coli i enterokoki.

Natychmiast zaczęliśmy płukanie sieci i są efekty – mówi sekretarz gminy Zakrzew Marzenna Nosowska. – Jak tylko dowiedzieliśmy się, że jest problem, to przedsiębiorstwo cały czas pracowało. Przypuszczamy, że to tylko jakaś drobna sprawa techniczna i to nie dotyczyło całości wodociągu, ale pewnego ujęcia – tłumaczy.

Z wody nie mogli korzystać mieszkańcy siedmiu miejscowości.

Czytaj też:

MPWiK: taryfa za wodę i ścieki bez zmian. Kwestionują to Wody Polskie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone