SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Napływ zagranicznych studentów do Warszawy – dużo więcej chętnych

zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Rekordowa liczba zagranicznych studentów w Warszawie. Choć rekrutacja na uczelniach jeszcze się nie zakończyła, to już widać, że to najlepszy rok pod względem liczby obcokrajowców.

Mamy rekordowy wzrost zainteresowania studiami w języku angielskim – informuje dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej Grzegorz Robak. – Otrzymaliśmy sto procent więcej aplikacji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najwięcej kandydatów było z Nigerii, Indii i Turcji. W naszej ofercie mieliśmy 27 programów studiów inżynierskich i magisterskich – dodaje.

Regularnie każdego roku na kierunkach Politechniki studiuje około 1700 osób z zagranicy.

Najpopularniejszym kierunkiem wśród obcokrajowców jest Informatyka – dodaje Robak. – Jeśli chodzi o studia w języku angielskim to kraje, z których pochodzą studenci to Indie, Turcja oraz Chiny. Te kraje dominują. Najpopularniejsze wydziały to elektronika i techniki informacyjne, wydział mechaniczny energetyki i lotnictwa oraz wydział matematyki i nauk informacyjnych – wymienia.

Cudzoziemcy na UW

Na studiach w języku polskim góruje wydział elektryczny i zarządzania. Najliczniejszą grupa na Politechnice są studenci z Indii – w ubiegłym roku było ich 279, dwa lata temu 359. Równie dużym zainteresowaniem obcokrajowców cieszy się Uniwersytet Warszawski.

Liczba zagranicznych kandydatów jest na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku – informuje nas rzeczniczka UW Anna Modzelewska. – W 2020 roku mieliśmy około 2,5 tysiąca kandydatów z zagranicy, którzy dokonali ponad trzech tysięcy rejestracji. W 2020 roku na Uniwersytecie Warszawskim kształciło się ponad 3800 obcokrajowców – dodaje.

Odsetek obcokrajowców wśród studentów wynosił blisko 7 procent, wśród doktorantów 10 procent.

Studenci najliczniej przybywają z Ukrainy, Białorusi, Chin, Turcji czy Azerbejdżanu – dodaje Modzelewska. – Cudzoziemcy kształtujący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich wybierali najczęściej kierunki takie jak: stosunki międzynarodowe, finanse, inwestycje i rachunkowość, dziennikarstwo i medioznawstwo, ekonomia, prawo i zarządzanie – wymienia.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w ubiegłym roku studiowało ogółem 815 obcokrajowców.

Czytaj też:

Centrum Symulacji Medycznej w Siedlcach oficjalnie otwarte [ZOBACZ]

Uniwersytet Warszawski szykuje się do powrotu do zajęć stacjonarnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone