SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Nadia Sawczenko w RDC: człowiek, który walczy z systemem, nie jest nigdzie potrzebny

fot. ВАДИМ ЧУПРИНА/Wikipedia CC-BY-SA 4.0

– Władza przyszła dzięki krwi ludzi i ten system nie jest taki, jak byśmy chcieli. Ta władza buduje system pod siebie – mówiła w RDC Nadia Sawczenko, ukraińska porucznik, lotnik nawigator.

W czerwcu 2014 roku, walcząc na froncie, Sawczenko została wzięta do niewoli przez prorosyjskich rebeliantów, a 8 lipca została aresztowana pod zarzutem przyczynienia się do śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. Następnie trafiła na obserwację psychiatryczną w Moskwie. Jej obrońcy złożyli skargę na aresztowanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sawczenko rozpoczęła strajk głodowy, protestując w ten sposób przeciwko porwaniu jej z terytorium Ukrainy. Ostatecznie, 25 maja 2015 roku została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego GRU i powróciła samolotem prezydenta Ukrainy do kraju. Jednak przez pewne kręgi zaczęła być uważana za zdrajczynię, ponieważ zaczęła spotykać się z separatystami ze wschodu Ukrainy i rozmawiać z nimi, jak rozwiązać konflikt.

„Człowiek, który walczy z systemem, nie jest potrzebny”

Człowiek, który walczy z systemem, nie jest nigdzie potrzebny, dlatego chciała się mnie pozbyć armia i dlatego chce się mnie pozbyć polityka. I z tych samych przyczyn pozbyła się mnie Rosja – powiedziała w RDC Sawczenko.

Jak mówił Robert Łuchniak, w swojej książce „Ukraina moja miłość” Sawczenko opowiada, że jak była dziewczynką, to ciągle płakała i wzruszała się każdą ubogą staruszką, każdym skrzywdzonym człowiekiem, a potem została symbolem siły, woli, wręcz bohaterką. – Wydaje mi się, że nie może być inaczej. Jeżeli nie płaczesz w dzieciństwie i jesteś egoistą, to nic z tego nie wyjdzie. Płakałam, rozumiałam ból innych ludzi, dlatego stałam się taka, jaka jestem. Innej drogi nie widzę – mówiła w RDC.

Samotność

Zapytana o to, czy trudniejsze jest bycie w niewoli, czy areszt, opowiedziała pewną historię. – Rozmawiałam z człowiekiem, który siedział w więzieniu i był w niewoli, i zapytałam go, gdzie było gorzej. Powiedział, że jeśli jesteś w więzieniu, to chcesz wyjść na wolność, a jak jesteś jeńcem, to modlisz się i chcesz żyć – wspominała. – Bycie w samotności to wielki nacisk na człowieka, to tortura, nie jestem jedyną osobą, która była w pojedynczej celi, wielu sowieckich decydentów przez to przeszło – podkreśliła.

Majdan

„Mówiliśmy o sytuacji na Ukrainie, o polityce, o różnych rzeczach. Rosjanom towarzyszyli ługańscy separatyści. Nasza rozmowa zakończyła się tak, że ustaliliśmy w żartach, że zawracamy czołgi i idziemy na Kijów, gdzie będziemy szturmowali władze, które nastały po Majdanie, bo do niczego dobrego nie doprowadziły” – pisze w swojej książce Sawczenko. – Ta władza przyszła dzięki krwi ludzi i ten system nie jest taki, jak byśmy chcieli. Ta władza buduje system pod siebie – wyjaśniała w RDC. Dodała, że dlatego na Ukrainie nadal panuje majdanowy nastrój i ludzie uważają, że „tę władzę trzeba – tak samo, jak Janukowycza – obalać i zmieniać”. – Mamy prezydenta, który płaci podatki do rosyjskiego budżetu i te pieniądze są wykorzystywane przez Rosjan w walce przeciwko Ukraińcom, to ogromna zbrodnia. On nie jest jedyny, wielu polityków ma biznesy w Rosji i nie są gotowi zrezygnować ze swojego bogactwa, żeby ratować życie ludzi – dodała.

„Rosja skłóca narody”

Sawczenko odniosła się także w audycji do kwestii relacji Polski i Ukrainy.  – Historia polsko-ukraińska jest długa i skomplikowana i wszystko można by było załatwić, gdyby nie pojawiali się politycy, którzy wykorzystują historie do tego, żeby skłócać te dwa narody. Rosja nauczyła się działać na zasadzie dziel i rządź, i chciałoby się, żeby politycy się temu nie poddawali. Rosja skłóca z sobą narody i czerpie z tego korzyści – podsumowała w RDC Nadia Sawczenko.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone