SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Fala upałów na Mazowszu. Nawet 30 stopni C. pod koniec tygodnia

Fot. Mariusz Cieszewski/flickr

Nadciąga fala upałów. Przed nami gorący i słoneczny tydzień. Synoptycy zapowiadają. że dziś w Warszawie temperatura osiągnie 23 stopnie, ale pod koniec tygodnia żar będzie się lał z nieba.

Pogoda w kolejnych dniach można powiedzieć, że się rozkręca, ponieważ wartości temperatury będą coraz wyższe na naszych termometrach. Szczególnie w Warszawie. Będą one na tyle wysokie, żeby pod koniec tygodnia wskazać blisko 30 stopni Celsjusza – zapowiada Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Musimy więc pamiętać o dobrym nawodnieniu. – Polecam warszawską kranówkę, ponieważ ona jest bardzo dobra. Ale jeżeli ktoś ma jakieś obiekcje, no to na pewno w szklanej butelce powinien taką wodę zakupić – mówi synoptyk.

Podczas upałów powinniśmy ograniczyć ekspozycję na słońce. – Jeśli jednak musimy przebywać na terenie otwartym, zabezpieczmy się odpowiednim ubiorem. Pamiętajmy przede wszystkim o czapce, ale ważne jest również to, żebyśmy użyli kremu, który ma filtry, np. UVA i UVB – tłumaczy Walijewski.

Noce będą coraz cieplejsze. Dlatego ważny jest prawidłowy sen.

Nie wszystkie pomieszczenia w domu nam go zapewnią – zaznacza rzecznik IMGW. – Jeżeli temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza, wówczas nasz organizm zdecydowanie słabiej się regeneruje. Dlatego wybierajmy pomieszczenie, które jest najchłodniejsze w naszym domu i tam starajmy się spędzić noc – wyjaśnia.

Dobrym sposobem jest też powieszenie w oknach wilgotnych prześcieradeł. Powietrze wpadające do pokoju w ten sposób się ochłodzi.

Czytaj też:

Ponad 1,2 tys. interwencji straży pożarnej. Najwięcej na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone