SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Na Ursynowie powstanie „Rondo Wolnej Białorusi”

fot. Adrian Grycuk/ Wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Na stołecznym Ursynowie powstanie „Rondo Wolnej Białorusi”. Tak zdecydowali podczas sesji miasta radni. Utworzenie tego ronda jest realizacją wspólnego wniosku Fundacji „Centrum Białoruskiej Solidarności” oraz stowarzyszeń Inicjatywa Wolna Białoruś i Polska 2050. Wszyscy obecni radni poparli ten pomysł.

„Rondo Wolnej Białorusi” powstanie na skrzyżowaniu ulicy Puławskiej z Aleją Legionów Piłsudskiego, stanowiącą nazwaną część drogi ekspresowej S2. Wniosek został poparty przez 210 pełnoletnich mieszkańców Warszawy.

Wnioskodawcy podkreślają symboliczny wymiar tej lokalizacji – kierowcy jadący drogą S2, która prowadzi w kierunku białoruskiego Brześcia, będą przejeżdżać przez Warszawę właśnie przez Rondo Wolnej Białorusi, a „Warszawa – miasto niepokonane, wielokrotnie w swojej historii walczące o wolność i godność swoich mieszkańców – musi upamiętnić starania naszych białoruskich przyjaciół o prawo do życia w wolnym kraju”.

Solidarność ze wschodnimi sąsiadami

W sierpniu 2020 roku na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których oficjalnie Alaksandrowi Łukaszence przyznano 80,1 proc. głosów. Jego oponentka, ciesząca się dużą popularnością Swiatłana Cichanouska, dostała – według oficjalnych wyników – zaledwie 10,1 proc.

Wyniki wyborów, a także przemoc struktur siłowych wobec protestujących obywateli, doprowadziły do największych masowych protestów w historii Białorusi, które trwały przez kilka miesięcy. Władze odpowiedziały na nie jednak równie bezprecedensowymi represjami. Zablokowano lub zlikwidowano większość niezależnych mediów.

Czytaj też:

Warszawa. Ciało kobiety znalezione na balkonie akademika na Bielanach. Policja bada sprawę

Weekendowe utrudnienia w stolicy. Zmiany na Bemowie i Mokotowie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone